NĚMEC, Petr. Biologická léčba revmatoidní artritidy. Postgraduální medicína. Praha: Mladá fronta, 2015, roč. 17, č. 4, s. 438-451. ISSN 1212-4184.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Biologická léčba revmatoidní artritidy
Název anglicky Biological treatment of rheumatoid arthritis
Autoři NĚMEC, Petr (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Postgraduální medicína, Praha, Mladá fronta, 2015, 1212-4184.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/15:00086648
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky biologická léčba; DMARD; remise; revmatoidní artritida
Klíčová slova anglicky biological treatment; DMARD; remission; rheumatoid arthritis; therapy
Štítky EL OK
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Změněno: 17. 2. 2016 15:47.
Anotace
Revmatoidní artritida je závažné chronické, autoimunitní, zánětlivé onemocnění, které postihuje přibližně l % populace. Onemocnění je charakterizováno přítomností chronické sy-novitidy, která vede k destrukci kloubní chrupavky, k erozím subchondrální kosti a k rozvoji kloubních deformit. Značná část pacientů má současně mimokloubní příznaky postihující řadu orgánových systémů. Onemocnění zkracuje délku života až o 10 let. Poškození struktur pohybového aparátu přináší nemocným významný pokles fyzických schopností, rozvoj pracovní disability a pokles kvality jejich života. V poslední době jsme svědky bouřlivého pokroku v péči o pacienty s tímto závažným onemocněním. Došlo ke zpřesnění diagnostiky, zejména zavedením nových klasifikačních kritérií pro revma-toidní artritidu. V časné diagnostice onemocnění začaly být využívány moderní zobrazovací metody jako ultrasonografie a magnetická rezonance. Byly popsány prognostické a rizikové faktory, které umožňují identifikovat pacienty s vyšším rizikem nepříznivého vývoje onemocnění. Ke zkvalitnění péče o pacienty s RA přispělo i použití nových kompozitních skórovacích indexů k monitorování aktivity choroby. Zásadní průlom v péči o pacienty s tímto onemocněním však přinesl objev biologických léků a jejich začlenění do léčebného algoritmu RA. Reálným cílem léčby se tak mohla stát remise onemocnění, která byla nově definována. K nově sledovaným cílům léčby patří rovněž zabránění vývoji nevratného strukturálního poškození pohybového aparátu, zabránění rozvoji dlouhodobé pracovní disability a zhoršení kvality života nemocných.
Anotace anglicky
Rheumatoid arthritis is a serious, chronic, autoimmune inflammatory disease, affecting roughly 1% of the population. The disease is characteristic by the presence of chronic synovitis, which leads to destruction of the joint cartilage, erosion of the subchondral bone and to development of joint deformities. Most of the patients have additional symptoms as well, affecting various organs apart from the joint damage. The disease can shorten the patient's life expectancy by up to 10 year. The damage to the locomotor system limits the patient physical capabilities, leads to disability and decreases the quality of life. Significant progress has been made recent in treatment of patients with this disease. Diagnosis became more precise, mostly due to newly introduced classification criteria for rheumatoid arthritis. Modern imaging method like ultrasonography and magnetic resonance are now being used for early diagnosis. Prognostic factors and risk factor have been described, which enable us to identify patient with a higher risk of adverse development of the disease. Another thing that improved the quality of care for patient with RA was introduction of composite scoring indexes to monitor the disease's progress. A critical breakthrough however came in the form of discovery of biological preparations and their implementation into therapeutic algorithms. The reach goal of treatment should now be remission of the disease which has been newly defined. Other new therapeutic goal include prevention of irreversible changes to the locomotor system, prevention of long-term disability as well as decreas quality of life.
VytisknoutZobrazeno: 19. 8. 2024 06:17