HULEŠOVÁ, Martina. Kodex dobré praxe v jazykovém testování - a proč?. Online. In Nový, Jiří. TRENDY V JAZYKOVÉM VZDĚLÁVÁNÍ V TERCIÁRNÍ SFÉŘE V JAZYKOVÝCH CENTRECH NA FILOZOFICKÝCH FAKULTÁCH V ČESKÉ REPUBLICE A NA SLOVENSKU II - TESTOVÁNÍ A MĚŘENÍ JAZYKOVÝCH KOMPETENCÍ. 1. vyd. Olomouc: Vydavatelství UP: Olomouc, 2016, s. 45-50, 16 s. ISBN 978-80-244-4917-3.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Kodex dobré praxe v jazykovém testování - a proč?
Název česky Kodex dobré praxe v jazykovém testování - a proč?
Název anglicky Code of best practice in language testing: Do we need it?
Autoři HULEŠOVÁ, Martina.
Vydání 1. vyd. Olomouc, TRENDY V JAZYKOVÉM VZDĚLÁVÁNÍ V TERCIÁRNÍ SFÉŘE V JAZYKOVÝCH CENTRECH NA FILOZOFICKÝCH FAKULTÁCH V ČESKÉ REPUBLICE A NA SLOVENSKU II - TESTOVÁNÍ A MĚŘENÍ JAZYKOVÝCH KOMPETENCÍ, od s. 45-50, 16 s. 2016.
Nakladatel Vydavatelství UP: Olomouc
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání elektronická verze "online"
WWW URL
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-80-244-4917-3
Klíčová slova česky test; validita; dobrá praxe; kodex; standard; princip
Klíčová slova anglicky test; validity; good practice; code; standard; principle
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Dana Nesnídalová, učo 831. Změněno: 24. 3. 2017 15:22.
Anotace
Spravedlivý přístup k testovaným je nezbytnou podmínkou etického použití jakéhokoli testovacího nástroje. Tvůrce a poskytovatel testu sdílejí zodpovědnost za kvalitu testu a měli by předkládat důkazy o validitě interpretací výsledků a rozhodnutí. Příspěvek se zaměří na otázky, které se v této souvislosti v jazykovém testování objevují, a to z historické perspektivy i z pohledu současného stavu. Na příkladech etických kodexů a principů dobré praxe naznačíme, jaké cesty mohou vést ke spravedlivému testování, a položíme si otázky týkající se potřebnosti etického kodexu a principů dobré praxe v ČR.
Anotace anglicky
Fairness is a basic condition for ethical use of any assessment tool. Both test developers and test users are responsible for test quality and they should provide evidence about the validity of the interpretation and consequences of test results. This article focuses on issues related to test fairness and validity, from the historical perspective and in the light of current approaches. Examples of existing Codes, Principles and Standards will be discussed and questions about the usefulness of a local, Czech ethical code will be discussed.
VytisknoutZobrazeno: 24. 7. 2024 09:15