VOŽENÍLKOVÁ, Marcela a Jakub ŠEDO. Personalizace volebních systémů v České republice. Možnosti a limity metody J. Careyho a M. Shugarta. Politické vedy. Banská Bystrica, SR: Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica, Slovenská Republika, 2016, roč. 19, č. 1, s. 138-166. ISSN 1335-2741.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Personalizace volebních systémů v České republice. Možnosti a limity metody J. Careyho a M. Shugarta
Název anglicky Personalisation of electoral systems in the Czech Republic. Possibilities and limits of the method of J. Carey and M. Shugart
Autoři VOŽENÍLKOVÁ, Marcela (203 Česká republika, domácí) a Jakub ŠEDO (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Politické vedy, Banská Bystrica, SR, Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica, Slovenská Republika, 2016, 1335-2741.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50601 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14230/16:00089552
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
UT WoS 000409175300005
Klíčová slova anglicky Electoral reform; unrealized electoral reform; personalization of electoral systems
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 15. 2. 2019 10:39.
Anotace
Po více než 20 let se diskuse o volebních reformách zaměřuje na problém formování národních vlád v České republice. V poslední době se ale pozornost přesouvá na nespokojenost voličů se stavem demokracie (resp. demokratické politické kultury). Občané a politici věří, že posilování prvků personalizace v nastavení volebního systému povede k většímu zaměření na osobnosti kandidátů a politiků, posílení vazby mezi voliči a kandidáty (poslanci) a větší osobní odpovědnosti zvolených, a tím pádem positivně přispěje k budování české demokracie. Studie se zaměřuje na posuzování volebních systémů a míry jejich personalizace a na otázku, zda jsou návrhy na volební reformy skutečně více personalizované než stávající volební systém. V této souvislosti text poukazuje na jisté nedostatky v nejvíce citované a používané klasifikaci personalizace volebních systémů založené na článku The Incentives to Cultivate Personal Vote Careyho a Shugarta (1995). Výsledkem je poukázání na sporné případy kódování proměnných a různých specifických opatření v současných volebních systémech. Celkově lze ale konstatovat, že kromě tzv. řecké varianty volební reformy jsou všechny ávrhy více personalizované než stávající systém.
Anotace anglicky
More than 20-years electoral system reform’s discussions were focused on solving problems that create the national governments in the Czech Republic. But currently it appears that electoral reform deals primarily with dissatisfaction of citizens with the state of democracy (as a part of democratic culture). Citizens and politicians believe that strengthening elements of personalization in electoral mechanism settings will lead to a greater focus on individual candidates and therefore politics, they represent establish a stronger relationship between the candidates (MPs) and voters and increasing personal accountability of those who are selected, a positive contribution to (re)building of the Czech democracy. The question of this study is how to evaluate electoral systems and the ratio of its personalization? Are discussed electoral reform proposals more personalized than the current voting system in the Czech Republic? In that context the paper highlights the deficiency of most cited and most widely used classification of electoral systems personalization based on the article The Incentives to Cultivate Personal Vote by Carey and Shugart (1995). The results show that the classification suffers from still unclear possibilities of coding the variables and impracticability of coding special features of existing systems. Nevertheless we can state that all the analyzed proposals are more personalized than the current electoral system accept of the Greek variant.
Návaznosti
MUNI/A/1342/2014, interní kód MUNázev: Aktuální problémy politologického výzkumu
Investor: Masarykova univerzita, Aktuální problémy politologického výzkumu, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 8. 5. 2024 16:40