BĚLOHRAD, Radim. Meze sebekonstituce. In Přednáška v Jednotě filosofické Brno, 11. 4. 2016. 2016.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Meze sebekonstituce
Název anglicky The Limits of Self-Constitution
Autoři BĚLOHRAD, Radim (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Přednáška v Jednotě filosofické Brno, 11. 4. 2016, 2016.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Vyžádané přednášky
Obor 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14210/16:00089724
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky osobní identita; sebekonstituce; narrativní jednota; jednota aktérství
Klíčová slova anglicky personal identity; self-constitution; narrative unity; unity of agency
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Změněno: 4. 4. 2017 10:46.
Anotace
Přednáška se zaměří na tzv. subjektivní teorie osobní identity, podle kterých je osobní identita produktem lidské sebekonstituce. Představím tři současné teorie sebekonstituce a na základě textové evidence předložím dvě možné interpretace těchto teorií. Podle jedné interpretace poskytují tyto teorie kritérium tzv. numerické identity osob. Podle druhé jde o praktickou či morální identitu osob. Cílem přednášky je za prvé zpochybnit, že tyto teorie mohou poskytnout kritérium numerické identity, a ukázat, že je naopak musí předpokládat. Následně se pokusím ukázat, že tyto teorie ani neposkytují zajímavou definici praktické identity, protože nedokáží přijatelně zdůvodnit celou řadu našich postojů, které identitu předpokládají. Důsledkem těchto argumentů bude poznatek, že ani naše numerická identita, ani naše identita praktická není produktem sebekonstituce.
Anotace anglicky
The lecture focuses on subjective theories of personal identity, according to which personal identity is a product of personal self-constitution. I present three contemporary theories of self-constitution and provide textual evidence for two possible interpretations of the goals of these theories. On one interpretation the theories define numerical identity, on the other they define practical identity. In the lecture I show the theories fail to provide a criterion of numerical identity and instead presuppose one. I also show that they fail to provide a criterion of practical identity, as they cannot explain a number of our beliefs about identity-related practical concerns. As a result, neither numerical identity nor practical identity can reasonably be considered a product of self-constitution.
Návaznosti
MUNI/A/0991/2015, interní kód MUNázev: Perspektivy a výzvy filozofických zkoumání
Investor: Masarykova univerzita, Perspektivy a výzvy filozofických zkoumání, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 18. 9. 2024 12:39