KRCHŇÁK, Daniel. Hemisférická asymetrie a její důsledky pro filozofii. In Racionalita a emocionalita ako problém filozofie a vedy, Bratislava, 22.4.2016. 2016.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Hemisférická asymetrie a její důsledky pro filozofii
Název anglicky Hemispheric asymmetry and it's consequences for philosophy
Autoři KRCHŇÁK, Daniel (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Racionalita a emocionalita ako problém filozofie a vedy, Bratislava, 22.4.2016, 2016.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14210/16:00089751
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky hemispheric asymetry; Iain McGilchrist; neuroscience and philosophy
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Změněno: 4. 4. 2017 09:30.
Anotace
Příspěvek představuje teorii asymetrie mozkových hemisfér Iaina McGilchrista. Přestože tato teorie odmítá vyvrácené populární představy hemisférické asymetrie popisující pravou hemisféru jako emocionální a levou hemisféru jako racionální, ukazuje, že existuje konzistentní rozdílnost obou hemisfér na všech úrovních kognitivního a emocionálního zpracování. Zatímco levá hemisféra pracuje analyticky, zaměřeně, přesně a představuje instrumentální pohled na svět, pravá hemisféra pracuje více holisticky, je otevřenější vnějším podnětům a toleruje víceznačnost, s čímž souvisí také její dominance ve sférách sociální interakce a empatie. Tuto tezi přijmu na základě rozsáhlé podpory z neuropsychologického výzkumu, kterou McGilchrist představuje ve své knize Master and his Emmisary. Poté se pokusím identifikovat hlavní argumenty pro McGilchristovu druhou tezi, že přes zásadní důležitost obou hemisfér je pravá hemisféra epistemologicky primárnější. Představím především argument z negativních důsledků levohemisférické dominance, argument z pokory a argument z psychologické primárnosti. Následně poukáži na některé možné námitky, především obvinění z relativismu, námitku vágnosti a námitku depresivity pravé hemisféry. Kritiku shledám nepřesvědčivou nebo pouze částečně úspěšnou. V poslední části načrtnu některé možné implikace této koncepce pro analytickou filozofie.
Anotace anglicky
In my paper I present the theory of brain hemisphere asymmetry form Iain McGilchrist. This theory rejects popular idea of hemispheric asymmetry, which sees right hemisphere as the emotional one and the left hemisphere as the rational one. McGilchrist nevertheless insists, that there is really important difference between both hemispheres, on different levels of cognitive functions. While left hemisphere operates in more focused, analytical, precise way and represents the world as an instrument, right hemisphere processes more in more holistic way; is more open to outside world, tolerate ambiguity, what also relates to its dominance in social interaction and empathy. This claim is based on great amount of neurological evidence, which is presented in the book Master and his Emmisary. The next claim of McGilchrist theory states, that though both hemispheres are crucially important, the right hemisphere is epistemically primary. I will identify some argument for this thesis – argument from negative consequences of left hemisphere dominance, argument of humbleness and argument of psychological primariness. I show some possible criticism of the theory as well, specifically objection of relativistic consequences, objection of vagueness and objection of depressiveness of right hemisphere. I try to answer these objections. Finally I sketch some possible consequences of this conception for analytical philosophy.
Návaznosti
MUNI/A/0991/2015, interní kód MUNázev: Perspektivy a výzvy filozofických zkoumání
Investor: Masarykova univerzita, Perspektivy a výzvy filozofických zkoumání, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 14. 10. 2024 19:13