HANYCH, Monika. Vliv veřejného mínění na rozhodování soudců Ústavního soudu (Influence of public opinion on Constitutional judges´ decision-making). In COFOLA 2016. 2016. ISBN 978-80-210-8363-9.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Vliv veřejného mínění na rozhodování soudců Ústavního soudu
Name (in English) Influence of public opinion on Constitutional judges´ decision-making
Authors HANYCH, Monika.
Edition COFOLA 2016, 2016.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50500 5.5 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW Sborník z Konference COFOLA 2016
Organization unit Faculty of Law
ISBN 978-80-210-8363-9
Keywords (in Czech) veřejné mínění, soudní rozhodování, Ústavní soud, mimoprávní vlivy
Keywords in English public opinion, judicial decision-making, Constitutional court, extralegal influences
Tags mimoprávní vlivy, soudní rozhodování, veřejné mínění, Ústavní soud
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Changed: 1/6/2022 08:57.
Abstract
Co motivuje soudce při jejich rozhodování? Zatímco někteří odborníci tvrdí, že jsou to víceméně pouze právní úvahy (GILLMAN, Howard nebo DWORKIN, Ronald), jiní namítají, že soudcovská tvorba je ovlivněna mnoha dalšími faktory, včetně politické ideologie nebo veřejného mínění (BAUM, Lawrence). Českým soudcům, včetně těch z českého Ústavního soudu, zákon explicitně stanovuje povinnost odmítnout jakýkoliv vliv nebo určité zájmy, ať už se jedná o zájmy politických stran, veřejné mínění nebo sdělovací prostředky (§80, odst. 2, zákona č. 6/2002 Sb., o soudech, soudcích, přísedících a státní správě soudů a o změně některých dalších zákonů). Jaké pohnutky je ovšem skutečně během rozhodování vedou? Příspěvek, postaven na rozpracované verzi kvalitativního výzkumu včetně hloubkových rozhovorů s bývalými a současnými ústavními soudci, se zaměřuje na možné motivace v jejich rozhodování. Ověřuje, zda soudce v některých případech nevede snaha souznít s aktuálním veřejným míněním, touha po popularitě či jejich veřejném uznání, nebo se naopak soudce od veřejného mínění straní a nesleduje jej (jde-li to vůbec). V tomto ohledu příspěvek poukazuje na zjištění ohledně soudcovského sebeuvědomění, zda tedy možné vlivy i jejich následky zvažují, a to včetně například silného vlivu masmédií jakožto zprostředkovatele informací, názorů i veřejného mínění ve specifické formě, či nástrah spojených s tzv. spirálou mlčení (kdy většinovému názoru se ve veřejném prostoru opticky dostává většího prostoru, než je jeho reálná síla, což vede k dalšímu umlčování menšiny) dle Noelle-Neumannové. Příspěvek nejprve představuje teoretické náhledy na veřejné mínění jako takové a problémy s ním spojené, poté se zaměřuje na interpretaci pracovní verze výsledků výzkumu.
Abstract (in English)
What motivates judges as decision makers? While some scholars maintain that judicial decisions are guided more or less by legal considerations (GILLMAN, Howard or DWORKIN, Ronald), others have argued that judges´ decisions are influenced by a number of other factors, including political ideology or public opinion (BAUM, Lawrence). Nevertheless, Czech legislature explicitly defines the obligation to reject any influence or particular interests, including the interests of political parties, public opinion or the media (Section 80, para. 2, Act no. 6/2002 Coll., on Courts and Judges) for all the judges, incl. those from the Czech Constitutional Court. Which motives though really lead judges while decision-making? Paper, based on working version of qualitative research including in-depth interviews with former and present judges of the Constitutional court, focuses on the possible motivation in their decision making. It checks whether the judges in certain cases are not led by the desire to resonate with current public opinion, desire for popularity or public recognition. Vice versa it checks whether judges ignore public opinion or do not follow it at all. Paper points out the findings regarding judicial self-awareness, too – whether the judges are aware of possible influences and their consequences, including e.g. influence of the mass media as a provider of information, opinions or public opinion in a specific form, or phenomenon of spiral of silence (when the majority opinion in a public space visually gets more space than is its real strength which leads to silencing the minority even more) according to Noelle-Neumann. At first, the paper presents general theoretical insights of the term "public opinion" and the connected problems, then the draft interpretation of research results.
PrintDisplayed: 18/9/2024 22:02