DYNÁKOVÁ, Šárka and Liana GREIFFENEGGOVÁ. Uplatnění supervize v sesterské praxi (Use of supervision at the practise of nurses). In Ošetřovatelský výzkum a praxe založená na důkazech : sborník příspěvků z X. mezinárodního sympozia ošetřovatelství. 2016. ISBN 978-80-7464-826-7.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Uplatnění supervize v sesterské praxi
Name (in English) Use of supervision at the practise of nurses
Authors DYNÁKOVÁ, Šárka (203 Czech Republic) and Liana GREIFFENEGGOVÁ (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Ošetřovatelský výzkum a praxe založená na důkazech : sborník příspěvků z X. mezinárodního sympozia ošetřovatelství, 2016.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Conference abstract
Field of Study 50000 5. Social Sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14110/16:00090056
Organization unit Faculty of Medicine
ISBN 978-80-7464-826-7
Keywords (in Czech) syndrom vyhoření; motivace; sestra; supervize
Keywords in English burn-out syndrome; motivation; nurse; supervision
Tags EL OK
Changed by Changed by: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Changed: 20/12/2016 12:45.
Abstract
Testovali jsme osm výzkumných hypotéz. Zjistili jsme, že sestry mají potřebu ventilace problémů, vzniklých na pracovišti. Před edukací hodnotily respondentky svoji znalost pojmu syndrom vyhoření na sedmistupňové stupnici jako průměrnou a pojmu supervize jako velmi podprůměrnou. Po edukačním semináři hodnotily svoji znalost pojmu syndromu vyhoření i supervize jako markantně zvýšenou. Zájem sester o supervizi se podařilo zvýšit na vysokou úroveň. Závěr: Díky těmto výsledkům došlo k odstartování programu boje proti syndromu vyhoření pomocí supervizních setkání v Thomayerovi nemocnice v Praze.
Abstract (in English)
Eight research hypotheses have been tested. We found out that the nurses have a need to ventilate their working problems. The nurses assessed their knowledge of the concept of burn-out syndrome as an average and the concept of supervision below average on a 7- point rating scale before the educational seminar.. After completion of the seminar the nurses assessed their knowledge of both concepts as significantly higher. The nurses’ interest in supervision was raised to a high level. Conclusion: Due to the research results there was a start of a program against the burn-out syndrome via supervision sessions at the Thomayer Hospital in Prague.
PrintDisplayed: 30/5/2024 18:34