ŠTĚPÁNEK, Daniel. Technological Everydayness of "Common life". In Topics in Spanish Philosophy, Pardubice, 30-31 May 2016. 2016.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Technological Everydayness of "Common life"
Název česky Technologická každodennost "běžného života"
Autoři ŠTĚPÁNEK, Daniel (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Topics in Spanish Philosophy, Pardubice, 30-31 May 2016, 2016.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14210/16:00090076
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky Gasset; Metafyzika; Etika; Průměrnost; Společnost
Klíčová slova anglicky Gasset; Metaphysics; Ethics; Commonness; Community
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Změněno: 4. 4. 2017 13:24.
Anotace
In the first half of 20th century started in many humanities criticizing of increasing technological progression.One of the main reasons for this critical stance was increasing negative influence, which had (and still has) technologization on human life. In our paper we will try to reflect this problematics with regard to ways of technologies and technologization of life, that was done by Gasset and Marcuse. In main works of these two thinkers we find interfaces in area of critique of technologies and further more increasing mass character of mans way of life. Also, we find there strong inspiration in Heideggers thinking. We would like to analyze influence, that has existentiel self-surrounding by technologies on mans existential character.
Anotace česky
V první polovině 20.století se v mnoha odvětvích humanitních věd objevovala silná kritika zvyšujícího se rozvoje technologií. Jedním z hlavních důvodů pro tento kritický postoj byl stále více se projevující negativní vliv, jaký měla (a dosud stále má) technologizace na lidský život. V našem příspěvku se pokusíme tuto problematiku reflektovat na způsobech tematizace technologií a technologizace života, provedených Gassetem a Marcusem, jejichž zevrubný výklad si uchoval svou platnost až dodnes. V dílech těchto autorů pak nacházíme jak vzájemné styčné body v oblasti kritiky technologií a šířící se masovosti způsobu života člověka, tak jejich heideggerovské inspirace, mající nepřímý důsledek na postoj, jakým se každý z autorů k dané problematice staví. Mimo jiné nám tedy půjde o analýzu vlivu, jaký má existencielní obklopení (se) technologiemi na existenciální charakter člověka.
Návaznosti
MUNI/A/0991/2015, interní kód MUNázev: Perspektivy a výzvy filozofických zkoumání
Investor: Masarykova univerzita, Perspektivy a výzvy filozofických zkoumání, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 24. 8. 2024 16:25