2016
Úloha kvalitně odebrané anamnézy v přístupu k pacientům s funkčními poruchami pohybového aparátu – kazuistická studie
MOC KRÁLOVÁ, Dagmar, Alena PUČELÍKOVÁ a Jana ŘEZANINOVÁZákladní údaje
Originální název
Úloha kvalitně odebrané anamnézy v přístupu k pacientům s funkčními poruchami pohybového aparátu – kazuistická studie
Název anglicky
Role of punctually taken history in the approach to patients with functional disorders of motion apparatus - case report
Autoři
MOC KRÁLOVÁ, Dagmar (203 Česká republika, garant, domácí), Alena PUČELÍKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Jana ŘEZANINOVÁ (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Rehabilitácia, Bratislava, LIEČREH, 2016, 0375-0922
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
Sport a aktivity volného času
Stát vydavatele
Slovensko
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14510/16:00090344
Organizační jednotka
Fakulta sportovních studií
Klíčová slova anglicky
Defence character structures; Kinesiologic analysis; Kinesiotherapy; Masochistic defence structure; Personality characteristics; Psychosomatics; Rigid schemes; Somatic psychotherapy
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 10. 4. 2017 10:51, Mgr. Pavlína Roučová, DiS.
V originále
Východisko: Negativní dopady moderní doby s vysokým výskytem stresu a sedavého životního stylu se projevují častější incidencí funkčních poruch pohybového systému a výraznou psychosomatickou symptomatikou. Soubor a metody: V kazuistické studii sledujeme změny u probandky S. B. (věk: 27 let, výška: 163 cm, váha: 67 kg, dominantní horní končetina: pravá) s cílem zlepšit kvalitu jejího života pomocí prostředků fyzioterapie i psychoterapie zaměřené tělo. Vlastní studie probíhala v období od začátku března do poloviny dubna. Návrh léčebného postupu je výsledkem diferenciálně diagnostických úvah z anamnézy, kineziologického rozboru pacienta a doplňujících vyšetření. Na základě stanovených rehabilitačních diagnóz je indikována terapie. Vzhledem k psychosomatickému charakteru onemocnění klademe důraz též na vyšetření psychických komponent. Výsledky: V rámci výstupního vyšetření byl zhodnocen rozsah pohybu krční páteře do lateroflexe, který vlevo vzrostl o 5stupňů (F: 35 – 0 – 40). Pohyb je i nadále omezen tahem svalů ve zvýšeném napětí. Při testování stereotypu abdukce ramenních kloubů vidíme mírné zlepšení v timingu svalů. Intenzita bolesti po absolvování terapie klesla, ovšem nikoli výrazně. Nicméně frekvence bolesti se snížila. V rámci terapií bylo dosaženo dílčích úspěchů, avšak v terapii je potřeba dále pokračovat. Závěry: Podle našeho názoru se pacientčin stav zcela neupraví, dokud nevyřeší stresové faktory ve svém životě. Nezbytné je sebepoznání, díky kterému bude moci pacientka se stresem adekvátně a účinně pracovat. Pacientce bychom doporučili i pomoc psychoterapeuta. Terapie by se zaměřovala na práci s emocemi, schopnost jejich vyjadřování. Dále by se terapie věnovala jejímu subjektivnímu vnímání vlastní nemoci; je na místě edukační rozhovor o psychosomatice. Akutnost a nezbytnost psychoterapie se nám potvrzuje na faktu, že u syna pacientky se začínají objevovat tytéž znaky chování, prožívání a vyjadřování emocí.
Anglicky
Basis: Negative impacts of modern time with high occurrence of stress and sedentary lifestyle are manifested by more frequent incidence of functional disorders of motion apparatus and noticeable psychosomatic symptoms. Group and methods: in this case report we observe the changes of our proband S.B. (age:27 year old, height: 163 cm, weight: 67 kg, dominant hand: right.) The study ran from the beginning of March till the half of April. Results: Range of motion of cervical spine in lateral flexion was assessed in entrance examination, while it increased by 5 degree (F: 35 – 0 - 40). Motion is still restricted by hypertonic muscle pull. However, the frequency of pain decreased. Some partial successes were reached in the therapy but it still necessary to continue with it. Conclusion: In our opinion, the patient´s state will not improve unless she solves the stress factors in her life. Self-knowledge is necessary so that the patients can adequately and effectively cope wit stress. Acuteness and necessity of psychotherapy is proved by the fact that the same signs of behaviour, experience and emotion expression start to emerge in the son of the patient.