URBÁNKOVÁ, Lucie, Elganan JELSMA and Hans van der LINDE. Wereld Beeld. Hedendaagse kunstenaars geinspireerd door Comenius (Comenius’ worldview depicted by artist). 2016.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Wereld Beeld. Hedendaagse kunstenaars geinspireerd door Comenius
Authors URBÁNKOVÁ, Lucie (203 Czech Republic, belonging to the institution), Elganan JELSMA (528 Netherlands) and Hans van der LINDE (528 Netherlands, guarantor).
Edition 2016.
Other information
Original language English
Type of outcome Holding (organization of) an exhibition (with or w/o a crit. cat.)
Field of Study Art, architecture, cultural heritage
Country of publisher Netherlands
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/16:00090436
Organization unit Faculty of Arts
Keywords in English book; baroque; book binding; Orbis sensualium pictus; illustrations; woodcuts; Dutch art
Tags rivok
Changed by Changed by: Mgr. Lucie Urbánková, učo 342047. Changed: 10/11/2016 08:24.
Abstract
Slavná ilustrovaná učebnice, jedna z prvních ilustrovaných učebnic na světě, Orbis sensualium pictus z roku 1658, sepsaná Janem Amosem Komenským (1592–1670), tvoří inspirační východisko výstavy, která je společným projektem Muzea Komenského v Naardenu, Pubart (Hilversum) a Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě. Součástí výstavy je historie knihy samotné, nastínění původu ilustračních dřevorytů a zachycení změn, které nastaly v průběhu vydávání. Orbis se již od roku svého vytištění 1658 rychle šířil do mnoha zemí. Dvanácté vydání, které se přičítá Williamu Jonesovi, bylo vytištěno v roce 1798 v New Yorku. První polské vydání pochází z roku 1667, a to díky polskému vydavateli Kašparu Müllerovi ve Vratislavi. Pro českého čtenáře bylo významné čtyřjazyčné vydání z roku 1685, které vyšlo z tiskárny Samuela Brewera v Levoči. Ilustrace přepracoval slovenský evangelický kněz, učitel a hudební skladatel, působící v Prešově a později v Levoči, Jonáš Bubenka, který se kresbě a dřevořezbě věnoval jako samouk. Orbis pictus byl také velmi populární v severní Evropě, Dánsku a Švédsku. Dílo bylo neustále přizpůsobováno a doplňováno podle potřeb a jazyku zemí. Druhá část výstavy je pak dílem 26 umělců, kteří se touto knihou inspirovali. Zúčastnění umělci jsou: Marcel Bastiaans, Udo Brähler, Peggy Eras, Louisa Francine, Louise Ellen van Gorkom, Desiré Haverkamp, Bea van der Heijden, Barbara Houwers, Marijke Jager, Elganan Jelsma, Petra Knol Daudeij, Marleen Leysen, Wim van Loon, Carola Mokveld, Hester Pilz, Xandra Richters, José van ’t Rood, Louise Schoon, Rob Schultheiss, Petra Smits, Joke Struik, Saskia Spitz, Helga Troll, Inger Vonkeman, Elize van der Werff a Diklah Zoh.
Links
MUNI/A/1090/2015, interní kód MUName: Místo a okamžik formy v dějinách evropské architektury a výtvarného umění (Acronym: Místo a okamžik formy)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 14/6/2024 11:55