2016
Možnosti intervence a podpory u sourozenců dětí s postižením – skupinové terapeuticko-edukační programy
HAVELKA, DavidZákladní údaje
Originální název
Možnosti intervence a podpory u sourozenců dětí s postižením – skupinové terapeuticko-edukační programy
Název anglicky
Possibilities of intervention and support for siblings of children with disabilities - a group therapeutic-educational programs
Autoři
HAVELKA, David
Vydání
Brno, od s. 106-111, 6 s. 2016
Nakladatel
Masarykova univerzita
Další údaje
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
elektronická verze "online"
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
ISBN
978-80-210-8298-4
Klíčová slova česky
skupinový terapeuticko-edukační program, zdravý sourozenec dítěte s postižením
Klíčová slova anglicky
group therapeutic-educational program, typically developing sibling of child with disability
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 25. 4. 2019 20:55, Mgr. Vendula Hromádková
V originále
Jednou z velkých otázek a výzev spojených se současnou transformací systému sociální péče z institucionálního na komunitní je nalezení způsobu podpory a práce s primárním sociálním prostředím člověka (dítěte) s postižením. Řada studií poukazuje na fakt, že dlouhodobě opomíjenou skupinou jsou sourozenci dětí s postižením (Naylor & Prescott, 2004). Což je významný nedostatek současného systému péče, neboť tyto děti otevřeně vyjadřují touhu získat informace a pochopit postižení svého bratra či sestry (Dyson, 1998) a často pečují o sourozence na denní bázi. Krom toho přítomnost onemocnění v rodině na ně může mít řadu negativních dopadů manifestujících se v oblastech, jakými jsou adaptační obtíže, problémové a poruchové chování, celkově snížená kvalita života, atd. (Sharpe, 2002).Jednou z forem intervence a podpory sourozenců dětí s postižením jsou i skupinové terapeuticko-edukační programy, které se úspěšně osvědčily v zahraničí (např. Lobato & Kao, 2005), v našem prostředí však téměř neexistují. Daný příspěvek si klade za cíl prezentovat formy organizace, obsahu a výstupů těchto programů tak, jak jsou publikovány v odborných periodicích a aplikovány v zahraniční praxi (zejména Velké Británie).
Anglicky
One of the big contemporary issues and challenges of social system transformation from institutional to community care is finding the way of supporting and working with primary social environment of child with the disability. A number of studies highlights that one of the long-term neglected groups are siblings of children with a disability (Naylor & Prescott, 2004). This is a significant drawback of the current social care system, because these children express the desire to obtain information and understand the brother´s/sister´s disability (Dyson, 1998), and they often care for the sibling on a daily basis. Moreover the presence of the disease in family system can have a number of negative impacts such as difficulties in adaptation, problem behaviour and decrease in overall quality of life (Sharpe, 2002). One of the intervention possibilities focusing on siblings of children with disabilities are group therapeutic-educational programs successfully proved abroad, however, these are almost non-existent in Czech Republic (e.g. Lobato & Kao, 2005). The aim of this contribution is to present forms of organization, content and outputs of such programs, as published in scholarly journals and applied in foreign practice (especially in Great Britain).