2016
Práce a její právní regulace v Protektorátu Čechy a Morava
TAUCHEN, JaromírZákladní údaje
Originální název
Práce a její právní regulace v Protektorátu Čechy a Morava
Název česky
Práce a její právní regulace v Protektorátu Čechy a Morava
Název anglicky
Labor and its Legal Regulation in the Protectorate of Bohemia and Moravia (1939–1945)
Autoři
TAUCHEN, Jaromír (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
Praha, 480 s. 2016
Nakladatel
Wolters Kluwer
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Odborná kniha
Obor
50500 5.5 Law
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
tištěná verze "print"
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14220/16:00090641
Organizační jednotka
Právnická fakulta
ISBN
978-80-7552-304-4
Klíčová slova česky
pracovní právo; Protektorát Čechy a Morava; nucené nasazení; totální nasazení; přikazování do práce; práce; odbory; NOÚZ; regulace trhu práce
Klíčová slova anglicky
labor law; Protectorate Bohemia and Moravia; system of forced and controlled labor; regulation of labor market
Štítky
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 29. 8. 2016 01:30, doc. JUDr. Bc. Jaromír Tauchen, Ph.D., LL.M. Eur.Int.
V originále
Monografie podává v jedenácti kapitolách podrobný přehled o právní regulaci práce a jevů spojených s prací v období Protektorátu Čechy a Morava (1939–1945). Pro pochopení sledovaného účelu vydávání některých pracovněprávních norem a vůbec pojetí pracovněprávních institutů dle nacistických představ je v úvodních pasážích věnována pozornost ideologickému pojetí práce a vybraným kategoriím pracovního práva. Monografie podává také stručný nástin říšského pracovního práva, které bylo vzorem pro právo protektorátní. Z hlediska sledovaného tématu je stěžejní část věnovaná omezení autonomie vůle zaměstnance a zaměstnavatele v pracovněprávních vztazích, jakož i vytvoření a fungování systému řízené a nucené práce. V prvním případě se jedná především o zásahy do mzdové politiky či zákaz hromadného propouštění, ve druhém pak o zavedení pracovní povinnosti, přikazování pracovních sil k výkonu práce, včleňování do práce a konečně nucené nasazení českých pracovních sil na území Říše. Monografie rovněž analyzuje činnost úřadů, které měly co do činění se správou práce, ať už souvisely s vytvářením pracovněprávních norem (Ministerstvo hospodářství a práce), s jejich aplikací (úřady práce), či dozorem nad jejich dodržováním (živnostenská inspekce). Monografie je koncipována tak, aby přehledně podala dané téma na základě dostupných archiválií, edicí archivních materiálů, publikovaných pramenů práva, odborné dobové i současné sekundární literatury, memoárů či dobového tisku. Z velké části přináší zcela nové a dosud nepublikované poznatky, které byly získány zejména na základě rozsáhlého studia archivního materiálu.
Anglicky
From the days when the state has begun to authoritatively interfere in labor relations between employees and employers, the nature of these relationships begun to change, alongside with the increasing government regulation, which has been initially considered as purely private. Gradually, labor law got right on the border between the private and the public law. In totalitarian regimes, the government has always vehemently sought to suppress the private element of labor law in favor of state regulation. The period of Protectorate of Bohemia and Moravia (1939 – 1945) has not been an exception. Thus, the labor law represented a branch of the private law that underwent most changes during the Nazi occupation of the Czech territory.