ZÍTKOVÁ, Marie, Miroslava JEŽOVÁ a Jana ŠPAČKOVÁ. Klinická supervize očima účastníků – zkušenost z prostředí onkologického ošetřovatelství. Psychologie pro praxi. Praha: Karolinum, 2016, roč. 51, 1-2, s. 35-46. ISSN 1803-8670.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Klinická supervize očima účastníků – zkušenost z prostředí onkologického ošetřovatelství
Název anglicky Clinical supervision from participants´ perspective-experience from oncological nursing
Autoři ZÍTKOVÁ, Marie (203 Česká republika, garant, domácí), Miroslava JEŽOVÁ (203 Česká republika) a Jana ŠPAČKOVÁ (203 Česká republika).
Vydání Psychologie pro praxi, Praha, Karolinum, 2016, 1803-8670.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/16:00090674
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky klinická supervize; ošetřovatelství; profesní podpora; reflexe; vzdělávání
Klíčová slova anglicky clinical supervision; nursing; professional support; reflection; education
Štítky EL OK
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Soňa Böhmová, učo 232884. Změněno: 23. 9. 2016 15:46.
Anotace
Pro ošetřovatelství supervize představuje významný nástroj rozvoje a vzdělávání pracovníků s cílem umožnit jim organizovanou příležitost k reflexi. Hlavní výzkumnou otázkou realizovaného kvalitativního výzkumu bylo objasnění širšího kontextu zkušeností u nelékařských zdravotnických pracovníků (dále NLZP) pracujících v oboru onkologie v souvislosti s účastí v supervizním projektu „Vytvoření metodiky supervize u NLZP s interním a chirurgickým zaměřením“. Hlavní použitou metodou sběru dat byla polostruktorovaná ohnisková skupina. Účastníky výzkumu byli účastníci supervizního projektu. Byly realizovány 2 na sobě nezávislé ohniskové skupiny, s celkovým počtem 11 účastníků, celkové délce 117 min a se stejným designem interview. Z výzkumu jednoznačně vyplynul jednotný požadavek na nutný společný zájem, společný pracovní problém, který má být za supervize řešen a vyřešen. Všichni účastníci ohniskových skupin doporučili rozšíření supervizního programu na další klinická pracoviště.
Anotace anglicky
Supervision is an important tool of development and education of nursing professionals. It gives them opportunities for organized reflection. A main research question of the presented qualitative study was to survey a broader context of non-medical nursing professionals’ (NLZP) experience in the field of oncology who participated in a project entitled “Development of supervision methodology for NLZP with internal medicine and surgery specialisation”. Data collection was carried out via semi-structured focus groups. Respondents were recruited among project participants. We organized two independent focus groups with a total amount of 11 respondents. Total duration of interviews was 117 minutes. The results showed a request for a unified interest and a unified work problem which should be solved within supervision. All focus groups participants recommended broadening supervision programme to other clinical fields.
VytisknoutZobrazeno: 21. 7. 2024 14:21