POLOUČEK, Oto. To musíš mít v sobě : Některé aspekty vnímání trampingu. In HOUDA, Přemysl; VANĚK, Miroslav. Střípky mozaiky : Každodenní život české společnosti v období normalizace a transformace z pohledu orální historie. První vydání. Praha: Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, 2016, s. 258-280. ISBN 978-80-87398-97-5.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název To musíš mít v sobě : Některé aspekty vnímání trampingu
Název anglicky Have it inside : Some aspects of tramping perception
Autoři POLOUČEK, Oto (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání První vydání. Praha, Střípky mozaiky : Každodenní život české společnosti v období normalizace a transformace z pohledu orální historie, od s. 258-280, 23 s. 2016.
Nakladatel Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 50404 Antropology, ethnology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/16:00090848
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-87398-97-5
Klíčová slova česky tramping; normalizace; volný čas, formy sdružování; únik; neformální kolektivy
Klíčová slova anglicky tramping; normalization; leisure time; forms of socialization; escape; informal collectives
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. et Mgr. Eva Chovancová, učo 112294. Změněno: 19. 2. 2018 16:02.
Anotace
Tramping jako specifický způsob trávení volného času v přírodě a současně neformálního sdružování představuje svébytný fenomén. Od svého vzniku na počátku meziválečného Československa se u nás rozvíjel i v následujících obdobích a existuje dodnes. Ačkoli se jedná o téma přesahující časové zařazení, text je založený na výzkumu zaměřeném zejména na období tzv. normalizace, jehož pilířem byla realizace a následná interpretace rozhovorů pomocí metody orální historie. Cílem textu je na základě analýzy životních příběhů trampů interpretovat vlivy a inspirace, které následně ovlivnily jejich hodnoty a představy stejně jako vnímání trampingu. Taktéž je věnována pozornost potencionální funkci trampingu jako úniku před nejrůznějšími strastmi každodenní reality. Přes tato témata text směřuje i k citlivé otázce pohledu trampů na případné propojení vztahu trampingu s politikou.
Anotace anglicky
Tramping – a specific form of leisure time spending in nature and also informal meeting presents unique phenomenon. It arose at the beginning of first Czechoslovak republic, developed also in following periods and existing till today. Although boundaries of topics are excessing certain period, text is based on research focused mainly on so-called normalization era. Recording, analyzing and interpreting of oral history interviews presents main part of research. The goal is to name, analyze and interpret main influences and inspirations, which shaped values and opinions of tramps along with their perception of tramping. Also the emphasis is taken on potential function of tramping as escape from a sort of woes of everyday reality. During these topics article leads to deal with sensitive topics of relations between tramping and politics.
VytisknoutZobrazeno: 22. 7. 2024 12:23