SEDLÁČKOVÁ, Jana. Typology of Family Storytellers. In Konference "ECER 2016 Leading Education : The Distinct Contributions of Educational Research and Researchers", 22.-26. srpna 2016, University College Dublin, Dublin, Irsko. 2016.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Typology of Family Storytellers
Name in Czech Typologie rodinných vypravěčů
Authors SEDLÁČKOVÁ, Jana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Konference "ECER 2016 Leading Education : The Distinct Contributions of Educational Research and Researchers", 22.-26. srpna 2016, University College Dublin, Dublin, Irsko, 2016.
Other information
Original language English
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Ireland
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/16:00090877
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) pohádka; předškolní děti; čtení; vyprávění; vícegenerační rodina
Keywords in English fairy tale; preschool children; reading; telling; multigenerational family
Tags pohádka, předškolní děti, rivok, vyprávění, vícegenerační rodina, čtení
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Marie Skřivanová, učo 262124. Changed: 25/4/2017 12:55.
Abstract
This poster addresses reading and telling fairy tales to reschool children in nowadays multigenerational families and looks for an answear to a question: How parents and grandparents from particular multigenerational families perceive their approach in reading and telling fairy tales to their preschool children? A qualitative research based on semistructured interviews with parents nad grandparents from four multigenerational families was held. Collected data were analyzed with the use of open coding and systematic comparison of individual utterances. Typology of family storytellers, consisting of four ideal types, was made. Each type, described by a metaphor, finds slightly different meaning in reading and telling fairy tales to preschool children: a Nurse perceives these activities as natural habit, a Teacher views them as necessary, a Sage perceives them as pleasant duty and a Jester rather as mutual fun and entertainment with the child.
Abstract (in Czech)
Tento poster se vztahuje ke čtení a vyprávění pohádek předškolním dětem v současných vícegeneračních rodinách a hledá odpověď na otázku: Jak rodiče a prarodiče z konkrétních vícegeneračních rodin vnímají svůj přístup ke čtení a vyprávění pohádek dětem? Byl zorganizován kvalitativní výzkum, založený na polostrukturovaných rozhovorech s rodiči a prarodiči ze čtyř vícegeneračních rodin. Získaná data byla analyzována pomocí otevřeného kódování a systematické komparace výpovědí jednotlivých informantů. Byla vytvořena typologie rodinných vypravěčů, která se skládá celkem ze čtyř tzv. ideálních typů. Každý z nich, popsaný pomocí metafory, shledává ve čtení a vyprávění pohádek dětem odlišný význam: Vypravěč typu Chůva vnímá tyto aktivity jako přirozený zvyk, Učitel jako nutnost, Mudrc jako příjemnou povinnost a Kašpárek jako společnou zábavu a legraci s dítětem.
Links
MUNI/A/1147/2015, interní kód MUName: Celoživotní učení v institucionálních souvislostech
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 1/6/2024 20:16