D 2016

Recepcia prvku umeleckosti cez tematické kategórie rozprávača, priestoru a postavy v žánri cestopisu (Kukučín, Vansová, Vajanský)

ŠVANDOVÁ, Simona

Základní údaje

Originální název

Recepcia prvku umeleckosti cez tematické kategórie rozprávača, priestoru a postavy v žánri cestopisu (Kukučín, Vansová, Vajanský)

Název česky

Recepce prvku umeleckosti přes tematické kategorie vypravěče, prostoru a postavy v žánru cestopisu (Kukučín, Vansová, Vajanský)

Název anglicky

Reception element artistry through thematic categories narrator, space and characters in the genre of travelogue (Kukučín, Vansová, Vajanský)

Autoři

ŠVANDOVÁ, Simona (703 Slovensko, garant, domácí)

Vydání

Brno, Z dějin literární vědy : metody a přístupy II, od s. 111-121, 11 s. 2016

Nakladatel

Tribun EU

Další údaje

Jazyk

slovenština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

Písemnictví, masmedia, audiovize

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14210/16:00090957

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

ISBN

978-80-263-1059-4

Klíčová slova česky

Cestopis; vypravěč; postava; prostor; realismus

Klíčová slova anglicky

Travelogue; narrator; character; space; realism

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 7. 4. 2017 09:57, Mgr. Marie Skřivanová

Anotace

V originále

Príspevok sa zaoberá analýzou žánru cestopisu a cestopisnej črty v slovenskej realistickej próze u vybraných autorov. Cez krátky exkurz cestopisu prichádzame k oblasti nášho záujmu, t. j umeleckosť. Tento znak reflektujeme pomocou konkrétnej analýzy postáv, priestoru a kategórie rozprávača a pokúšame sa tak o nájdenie ich spoločných a rozdielnych znakov. Hlavnými elementami pri skúmaní sa nám stanú tematické kategórie: priestor, postava a rozprávač. Ich prepojením dostaneme rôzne literárno-teoretické poznatky, ktoré nám rozšírili obzory hlavne z hľadiska recepcie konkrétnych diel.

Česky

Příspěvek se zabývá analýzou žánru cestopisu a cestopisných rysů v české realistické próze u vybraných autorů. Přes krátký exkurz cestopisu přicházíme k oblasti našeho zájmu, t. j. uměleckost. Tento znak reflektujeme pomocí konkrétní analýzy postav, prostoru a kategorie vypravěče a pokoušíme se tak o nalezení jejich společných a rozdílných znaků. Hlavními elementy při zkoumání se nám stanou tematické kategorie: prostor, postava a vypravěč. Jejich propojením dostaneme různé literárně-teoretické poznatky, které nám rozšířily obzory hlavně z hlediska recepce konkrétních děl.