2016
Problematika rizika nelátkových závislostí u vzorku prezenčních studentů Masarykovy univerzity
KACHLÍK, PetrZákladní údaje
Originální název
Problematika rizika nelátkových závislostí u vzorku prezenčních studentů Masarykovy univerzity
Název česky
Problematika rizika nelátkových závislostí u vzorku prezenčních studentů Masarykovy univerzity
Název anglicky
The issue of the non-substance addictions risk among a sample of full-time students at Masaryk University
Autoři
KACHLÍK, Petr (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
1. vyd. Košice, Teoreticko-praktické pohľady na problémy súčasnej spoločnosti. Zborník recenzovaných vedeckých prác s medzinárodnou účasťou, od s. 97-103, 7 s. 2016
Nakladatel
Technická univerzita v Košiciach
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
50300 5.3 Education
Stát vydavatele
Slovensko
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
paměťový nosič (CD, DVD, flash disk)
Kód RIV
RIV/00216224:14410/16:00091026
Organizační jednotka
Pedagogická fakulta
ISBN
978-80-553-2590-3
Klíčová slova česky
dotazník; gambling; riziko; univerzita; virtuální drogy; výzkum
Klíčová slova anglicky
questionnaire; gambling; risk; university; virtual drugs; research
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 30. 9. 2016 17:05, doc. MUDr. Petr Kachlík, Ph.D.
V originále
Využívání počítače, internetu, mobilního telefonu, elektronického bankovnictví jsou dnes běžnými činnostmi, které provádí moderní člověk v rámci svého zaměstnání, správy domácnosti či při volnočasových aktivitách. Přerostou-li však v nutkavou potřebu neustále se jimi zabývat a ovládnou-li negativně jeho život, stávají se z nich tzv. nelátkové závislosti. Cílem studie bylo zmapovat výskyt nelátkových závislostí ve vzorku studentů Masarykovy univerzity. Pomocí metody snowball sampling bylo osloveno téměř 2500 prezenčních studentů ze všech 9 fakult Univerzity. Byl jim předložen anonymní dotazník zaměřený na dosavadní zkušenosti s tzv. virtuálními drogami (počítač, mobilní telefon, internet, sledování televize), patologickým hráčstvím a dalšími potenciálně rizikovými činnostmi (nakupování, půjčky, sázky). Získaná data byla podrobena statistické analýze (x2 test) v programech EpiInfo a Statistica. Na hracím automatu již někdy hrála třetina oslovených, na výherním pětina, muži častěji. Hru na počítači či konzoli vyzkoušelo 80 % souboru, nejčastěji hodinu denně. Třetina vzorku užívá mobil k telefonování, polovina k posílání zpráv, manipulují s ním ponejvíce do jedné hodiny denně. Internet je ve 40 % využíván k surfování, v 15 % k manipulaci s webovými aplikacemi, e-mailem a pohybu na sociálních sítích, v 10 % k chatování. Na síti respondenti tráví nejčastěji 1-3 hodiny denně, více než 75 % z nich se již setkalo s různými riziky. Více než 40 % souboru si již někdy vsadilo, zejména muži. Vlastní zkušenosti s moderními technologiemi mají prakticky všichni oslovení. Je proto velmi důležité, aby udrželi jejich používání pod kontrolou. Je žádoucí, aby se preventivní aktivity zabývaly též problematikou virtuálních drog.
Anglicky
The use of computers, Internet, mobile phone, electronic banking are now common activities carried out by modern man as part of his job, managing a household or at leisure activities. If one has a compelling need to constantly perform and dominate his life negatively, they become so-called non-substance addictions. The aim of the study was to assess the incidence of non-substance dependence in a sample of students at Masaryk University. Using the snowball sampling method were interviewed nearly 2,500 full-time students from 9 faculties of the University. It was submitted to an anonymous questionnaire focused on experience with the so-called virtual drugs (computer, mobile phone, internet, watching TV), gambling and other potentially hazardous activities (shopholism, loans, bets). The obtained data were subjected to statistical analysis (x2 test) in programs EPIINFO and Statistica. On slot game ever played a third of respondents, on winning slot machine a fifth, men more often. Play on the computer or game console tried by 80% of respondents, most often an hour a day. A third of the sample used for mobile phone, half to send messages, manipulate mostly to one hour a day. The Internet is at 40% used for surfing, 15% for handling web applications, e-mail and movement on social networks, 10% of the chat. Network spends most respondents 1-3 hours per day, more than 75% of them have met with various hazards. More than 40% of the group you have ever bet, especially men. Own experience with modern information and communication technologies have all respondents. It is therefore very important to keep their usage control. It is desirable that the preventive activities also dealt with the issue of virtual drugs.
Návaznosti
MSM0021622421, záměr |
|