POLANSKÁ, Hana, Martina RAUDENSKÁ, Kristýna HUDCOVÁ, Jaromír GUMULEC, Markéta SVOBODOVÁ, Zbynek HEGER, Michaela FOJTŮ, Hana BINKOVÁ, Zuzana HORÁKOVÁ, Rom KOSTŘICA, Vojtech ADAM, Rene KIZEK a Michal MASAŘÍK. Evaluation of EGFR as a prognostic and diagnostic marker for head and neck squamous cell carcinoma patients. Oncology letters. Athens: Spandidos Publications, 2016, roč. 12, č. 3, s. 2127-2132. ISSN 1792-1074.
Originální název Evaluation of EGFR as a prognostic and diagnostic marker for head and neck squamous cell carcinoma patients
Autoři POLANSKÁ, Hana (203 Česká republika, domácí), Martina RAUDENSKÁ (203 Česká republika, domácí), Kristýna HUDCOVÁ (203 Česká republika, domácí), Jaromír GUMULEC (203 Česká republika, domácí), Markéta SVOBODOVÁ (203 Česká republika, domácí), Zbynek HEGER (203 Česká republika), Michaela FOJTŮ (203 Česká republika, domácí), Hana BINKOVÁ (203 Česká republika), Zuzana HORÁKOVÁ (203 Česká republika), Rom KOSTŘICA (203 Česká republika), Vojtech ADAM (203 Česká republika), Rene KIZEK (203 Česká republika) a Michal MASAŘÍK (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Oncology letters, Athens, Spandidos Publications, 2016, 1792-1074.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Řecko
Impakt faktor Impact factor: 1.390
Kód RIV RIV/00216224:14110/16:00088233
Organizační jednotka Lékařská fakulta
UT WoS 000382211900085
Klíčová slova anglicky spinocellular cancer; biomarker; EGFR; head and neck tumors; plasma; diagnosis
Štítky EL OK
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Soňa Böhmová, učo 232884. Změněno: 26. 4. 2017 12:07.
Approximately 90% of all head and neck tumors are squamous cell carcinomas. The overall survival of patients with head and neck squamous cell carcinoma (HNSCC) is low (<= 50%). A non-invasive marker of disease progression is sorely required. The present study focused on the plasmatic levels of epidermal growth factor receptor (EGFR) in HNSCC patients (N=92) compared with healthy (N=29) and diabetic [type 2 diabetes mellitus (T2DM); N=26] controls. Enzyme-linked immunosorbent assay using antibodies against the extracellular region of EGFR (L25-S645) was performed. No significant changes were observed between diabetic and healthy controls. However, there were significantly higher EGFR plasma levels in HNSCC patients compared with both control groups (P=0.001 and 0.005, respectively). Receiver operating characteristic curve analysis identified a sensitivity of 76.09%, a specificity of 67.27% and an area under curve of 0.727 for this comparison. No significant association was observed between EGFR plasma levels and tumor stage, tumor grade, lymph node or distant metastasis occurrence, smoking habit or hypertension. However, the presence of human papillomavirus infection and T2DM in HNSCC patients had borderline effect on the plasma EGFR levels. Survival analysis revealed no significant influence of plasmatic EGFR levels on the overall and disease-specific survival of HNSCC patients. In conclusion, EGFR plasma levels appear to be a relatively promising diagnostic, but poor prognostic, HNSCC marker.
Návaznosti
GA16-12454S, projekt VaVNázev: Charakterizace a modifikace komplexní odpovědi buněk nádorů hlavy a krku na různá záření - krok kupředu ke kombinované personalizované (radio)terapii
Investor: Grantová agentura ČR, Charakterizace a modifikace komplexní odpovědi buněk nádorů hlavy a krku na různá záření - krok kupředu ke kombinované personalizované (radio)terapii
MUNI/A/1365/2015, interní kód MUNázev: Kardiovaskulární systém: od modelu přes terapii k prevenci (Akronym: KAMOTEPRE)
Investor: Masarykova univerzita, Kardiovaskulární systém: od modelu přes terapii k prevenci, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
MUNI/A/1426/2015, interní kód MUNázev: Genetická a epigenetická patofyziologie vybraných stavů (Akronym: Genetika a epigenetika)
Investor: Masarykova univerzita, Genetická a epigenetická patofyziologie vybraných stavů, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
NT14337, projekt VaVNázev: Studium a charakterizace primárních nádorových buněčných linií spinocelulárních karcinomů v oblasti hlavy a krku a jejich maligní potenciál.
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Studium a charakterizace primárních nádorových buněčných linií spinocelulárních karcinomů v oblasti hlavy a krku a jejich maligní potenciál.
VytisknoutZobrazeno: 11. 5. 2024 08:25