k 2016

Progymnasmata in Apuleius' Florida

GACHALLOVÁ, Natália

Základní údaje

Originální název

Progymnasmata in Apuleius' Florida

Název česky

Progymnasmata v Apuleiově sbírce Florida

Autoři

GACHALLOVÁ, Natália (703 Slovensko, garant, domácí)

Vydání

Laetae Segetes V, 13.-16. 11. 2016, Brno, 2016

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Prezentace na konferencích

Obor

Písemnictví, masmedia, audiovize

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14210/16:00091789

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

progymnasmata; Apuleius; Florida; rétorické vzdělání; Kartágo; druhá sofistika

Klíčová slova anglicky

progymnasmata; Apuleius; Florida; rhetorical education; Carthage; Second Sophistic

Štítky

Příznaky

Mezinárodní význam
Změněno: 3. 4. 2017 20:54, Mgr. Marie Skřivanová

Anotace

V originále

The 2nd century CE was the period of a rising prominence of epideictic rhetoric represented by travelling professional speakers who gave ex tempore speeches, not rarely in front of mass audiences of various social scales. The traditional curriculum of the elite rhetorical education was based on the forms of practice called progymnasmata. These were a set of common, repeating rhetorical techniques and patterns gradually increasing in difficulty and exercising written composition as well as public performance. Students were supposed to create their own variations on given themes to embrace the basic rhetorical skills on which they could draw in the further stages of their education or professional career. Apuleius, one of the most prominent intellectuals of this time, made use of progymnasmata not only during his study years, but also later in his career of professional speaker. This is most apparent from his Florida, a collection of excerpted speeches performed mostly in Carthage. In my paper, I pursue to present the variety of Apuleius' approaches to these exercises with regards to different purposes of particular speeches. My goal is to assess the significance of progymnasmata in elite education as well as in intellectual discourse in terms of continuity and variation.

Česky

Druhé století n.l. bylo obdobím narůstajícího prominentního postavení epideiktické rétoriky. Představiteli této byli zejména profesionální řečníci, kteří cestovali po celém civilizovaném řecko-římském světě a předváděli improvizované řeči na objednávku, často pro velice různorodé a početné publikum. Tradiční elitní vzdělávání v rétorice bylo založeno na praktických cvičeních zvaných progymnasmata. Tato cvičení sestávala ze sady rétorických technik a principů, společných pro všechny a postupně gradujících v náročnosti tak, aby si studenti osvojili nejen psaný projev, ale i veřejné vystupování. Základem budoucí rétorické kariéry bylo kreativní tvoření vlastních variací na daná a neměnná témata. Apuleius, jeden z nejznámějších intelektuálů své doby, využíval těchto cvičení nejen během svých školních let, ale také později, ve své profesionální kariéře. To je nejmarkantněji vidět na sbírce jeho excerpovaných řečí Florida, které byly proneseny za jeho působení v Kartágu. Ve svém příspěvku se snažím ilustrovat variabilitu Apuleiových přístupů k výše zmíněným cvičením a způsoby, jakými je inkorporuje do svých řečí. Mým cílem je posoudit, jaké místo sehrávala progymnasmata v elitním vzdělávání a obzvláště v intelektuálním diskurzu 2. století n.l. s důrazem na dva základní principy: kontinuitu a variabilitu.

Návaznosti

MUNI/A/1058/2015, interní kód MU
Název: Výzkum starověkých jazyků, jejich literatur a příslušných kultur (Akronym: Staré jazyky a kultury)
Investor: Masarykova univerzita, Výzkum starověkých jazyků, jejich literatur a příslušných kultur, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty