D 2016

Who are those healthy behaved? The analysis of the relationship between personality and health-related behavior

HAVIGEROVÁ, Jana Marie, Jaroslava DOSEDLOVÁ a Iva BUREŠOVÁ

Základní údaje

Originální název

Who are those healthy behaved? The analysis of the relationship between personality and health-related behavior

Název česky

Kdo jsou ti, kteří produkují zdraví chování? Analýza vztahu mezi osobností a chováním souvisejícím se zdravím

Autoři

HAVIGEROVÁ, Jana Marie (203 Česká republika, garant, domácí), Jaroslava DOSEDLOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Iva BUREŠOVÁ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Amsterdam, The European Proceedings of Social & Behavioural Sciences, od s. 140-148, 9 s. 2016

Nakladatel

Future Academy

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50100 5.1 Psychology and cognitive sciences

Stát vydavatele

Nizozemské království

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

elektronická verze "online"

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14210/16:00088372

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

ISSN

UT WoS

000390872300015

Klíčová slova česky

chování související se zdravím; osobnostní rysy; zodpovědnost; emoční stabilita; sociabilita

Klíčová slova anglicky

Health related behaviour; personality traits; responsibility; emotional stability; sociability

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 6. 3. 2018 15:17, doc. PhDr. Jaroslava Dosedlová, Dr.

Anotace

V originále

The paper is focused on health-related behavior. The study forms part of a large research project with the title “Health-Enhancing and Health-Threatening Behavior: Determinants, Models, and Consequences“ (GA13- 19808S). The purpose of this study is to find a relationship between personality variables (measured using GPP-I questionnaire) and health-related behavior (measured using the Health-Related Behavior Scale, Dosedlová et al., 2013). The research sample of this study consisted of N=650 undergraduates (61.1% women and 38.9% men) aged 18-26 years. In cluster analysis, three different life styles were defined using ten health-related factors. Superhealthy behaved students, unlike those healthy and unhealthy behaved, are represented much more frequently by women than men living in a partnership. Correlation analysis and analyses of variance were conducted to examine whether students with different health-related life-styles differ in chosen personal characteristics. As indicated by the results, there is a tight relationship between personality and life style. In university graduates, the strongest relationship was found between health-related behavior and personality traits: responsibility and stability (the lower the responsibility and stability, the more unhealthy the life style). A tendency connected with the sociability trait is interesting: the higher the sociability, the higher the tendency to produce some of the extreme behavior types (unhealthy or super-healthy). A hypothesis is formulated regarding the effect of increasing probability of the conception and protective action of the primary family setting on the choice of health-related behavior.

Česky

Příspěvek se zabývá problematikou zdraví-souvisejícího chování. Studie je součástí rozsáhlého výzkumu „Zdraví podporující a zdraví poškozující chování: determinanty, modely a konsekvence“ (GA13-19808S). Cílem prezentované studie je nalézt vztah mezi osobnostními proměnnými (měřeno dotazníkem GPP-I) a chováním souvisejícím se zdravím(měřeno Health-Related Behaviour Scale, Dosedlová et al. 2013). Výzkumný soubor sestával z N=650 vysokoškolských studentů(61.1% women and 38.9 % men) ve věku 18-26 let. Metodou klastrové analýzy provedené na deseti faktorech chování souvisejícího se zdravím byly detekovány tři životní styly. Super zdravě se chovající sutdenti, na rozdíl od studentů produkujících zdravé a nezdravé chování, je pozorováno prokazatelně častěji u žen a osob žijících v partnerském vztahu. Pro detekování rozdílů v osobnostech osob produkujících chování reprezentované třemi odlišnými životními styly (super zdravé, zdravé a nezdravé) byly použity metody korelační analýzy a analýzy rozptylu. Výsledky ukazují, že mezi osobností a životním stylem existuje těsný vztah. Nejsilnější vztah byl u vysokoškoláků nalezen mezi chováním souvisejícím se zdravím a těmito osobnostními rysy: zodpovědnost a stabilita (čím nižší zodpovědnost a stabilita, tím nezdravější životní styl). Zajímavá je tendence svázaná s rysem sociabilita: čím vyšší sociabilita, tím větší tendence produkovat některý z krajních typů chování (nezdravý nebo superzdravý). Vysloveny jsou hypotéza o vlivu zvyšující se pravděpodobnosti početí a ochranného působení primárního rodinného prostředí na volbu chování souvisejícího se zdravím.

Návaznosti

GA13-19808S, projekt VaV
Název: Chování zdraví podporující a zdraví ohrožující: determinanty, modely a konsekvence
Investor: Grantová agentura ČR, Chování zdraví podporující a zdraví ohrožující: determinanty, modely a konsekvence