J 2016

Protonová MR spektroskopie v neuroonkologii

BULIK, Martin, Tomáš KAZDA a Radim JANČÁLEK

Základní údaje

Originální název

Protonová MR spektroskopie v neuroonkologii

Název anglicky

Proton MR spectroscopy in neurooncology

Autoři

BULIK, Martin (203 Česká republika, garant, domácí), Tomáš KAZDA (203 Česká republika, domácí) a Radim JANČÁLEK (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Neurologie pro praxi, Olomouc, Solen, 2016, 1213-1814

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30000 3. Medical and Health Sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14110/16:00091929

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova česky

magnetická rezonance; spektroskopie; nádory mozku

Klíčová slova anglicky

magnetic resonance; spectroscopy; glioma

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 25. 11. 2016 12:52, Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková

Anotace

V originále

Protonová MR spektroskopie umožňuje neinvazivní hodnocení metabolitů vyšetřované tkáně, poskytuje informaci o složení intrakraniálních lézí, zvyšuje specificitu strukturální magnetické rezonance a tudíž ovlivňuje léčbu pacientů a případná rozhodnutí o změně léčebné strategie, jako je tomu například u rozlišení poléčebných změn a recidivy vysokostupňových gliomů po komplexní onkologické léčbě. Biochemické změny intrakraniálních nádorů se mohou lišit v závislosti na histologii a stupni malignity. Výsledky spektroskopie lze využít v neuroonkologii v mnohých klinických indikacích. Při interpretaci těchto závěrů je nutné mít na paměti limitace spektroskopie a nutnost adekvátní zkušenosti provádějícího pracoviště.

Anglicky

Proton MR spectroscopy provides the non-invasive assessment of metabolites in examined tissue, can be used to get intracranial neoplasms structural information, increases the specificity of structural magnetic resonance and may serve as an additional examination for evaluation of the response to treatment and decisions to change the treatment strategy as it is in diferentiation of posttreatment changes and recurrence after comlex oncologic treatment of glioma patients. Biochemic changes in glioma differ according to histology and tumor grading. The results of MR spectroscopy can be used for several indications in neurooncology. However, it is important to remember spectroscopy limitations and the necessity of an adequate institutional experience.