2016
Autumn hawkweed (Hieracium sabaudum) in the Czech Republic
BIDMANOVÁ, Petra, Olga ROTREKLOVÁ, Jiří DANIHELKA a Jindřich CHRTEKZákladní údaje
Originální název
Autumn hawkweed (Hieracium sabaudum) in the Czech Republic
Název česky
Jestřábník savojský v České republice
Autoři
BIDMANOVÁ, Petra (203 Česká republika), Olga ROTREKLOVÁ (203 Česká republika, domácí), Jiří DANIHELKA (203 Česká republika, domácí) a Jindřich CHRTEK (203 Česká republika)
Vydání
Acta Musei Moraviae, Scientiae biologicae, Brno, 2016, 1211-8788
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14310/16:00088389
Organizační jednotka
Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky
Asteraceae; střední Evropa; počty chromozomů; fytogeografie; taxonomie
Klíčová slova anglicky
Asteraceae; Central Europe; chromosome numbers; phytogeography; taxonomy
Změněno: 16. 2. 2018 14:50, Ing. Jiří Danihelka, Ph.D.
V originále
The distribution of Autumn hawkweed Hieracium sabaudum in the Czech Republic is examined, based on specimens held by 28 public herbaria. This species, classified within Hieracium sect. Foliosa, is one of 58 native hawkweeds within the Czech flora. In total 2793 herbarium specimens of H. sabaudum collected in the country were revised, of which 1668 (i.e. approx. 71%) were originally identified correctly (including taxonomic synonyms). Based on the number of specimens revised and data from botanical databases, the distribution map presented here may be considered representative. Hieracium sabaudum occurs in most parts of the country, although it is rare in mountain areas, or absent from them. In the Czech National Phytosociological Database, its occurrence is recorded over a broad scale of various plant communities, most frequently in oak-hornbeam, thermophilous oak and pine forests and their fringes, in scrub, heath and in various types of secondary habitats such as quarries and roadsides. Using flow cytometry measurements and chromosome counts, ten plants originating from five populations were shown to be triploid (2n ~ 3x) and one plant was 2n = 27.
Česky
S využitím herbářových dokladů uložených v 28 veřejných herbářích jsme studovali rozšíření jestřábníku savojského (Hieracium sabaudum) v České republice. Jestřábník savojský, jeden z 58 domácích druhů rodu Hieracium s. str., patří do sekce H. sect. Foliosa. Ze střední a jihovýchodní Evropy bylo popsáno celkem 34 poddruhů. Naše omezené zkušenosti s kulturou rostlin z různých lokalit a stanovišť však ukazují, že se tato jména mohou alespoň zčásti vztahovat ke stanovištním modifikacím, a proto jsme rostliny určovali pouze na úrovni druhu. Metodou průtokové cytometrie jsme stanovili u 10 rostlin triploidní úroveň (2n ~ 3x), což potvrdilo i přímé zjištění somatického počtu 2n = 27 u jedné rostliny. Celkem jsme revidovali 2793 herbářových dokladů jestřábníku savojského z České republiky, z nich. 1668 (tj. asi 71 %) bylo původně určeno správně (včetně taxonomických synonym). Ze záměn bylo nejčastější určení jako H. racemosum (444 dokladů), H. laevigatum (123 dokladů) a H. umbellatum (86 dokladů). Opačné záměny byly méně časté: 60 dokladů původně určených jako H. sabaudum jsme revidovali jako H. racemosum a 52 dokladů jako H. umbellatum. Poměrně malé množství záměn umožnilo použít údaje z floristických a vegetační databází, a tak lze výslednou mapu považovat za dostatečně reprezentativní. Hieracium sabaudum se s výjimkou horských oblastí vyskytuje na většině území České republiky. Ve středních a nižších polohách chybí nebo je vzácné v územích se silně kyselými horninami a chudými půdami, jakož i v intenzivně zemědělsky využívaných odlesněných oblastech, např. jihozápadně od Brna. Snímky z České národní fytocenologické databáze dokládají výskyt jestřábníku savojského v mnoha různých typech vegetace, nejčastěji v dubohabřinách, teplomilných doubravách, borech a jejich lemech, křovinách, vřesovištní vegetaci a různých sekundárních biotopech, jako jsou lomy, okraje cest a silnic.
Návaznosti
GAP506/10/1363, projekt VaV |
| ||
GB14-36079G, projekt VaV |
|