KŘENOVÁ, Zdenka, Viera BAJČIOVÁ a Jaroslav ŠTĚRBA. Histiocytózy u dětí a dospívajících. Onkologie. Olomouc: Solen, 2016, roč. 10, č. 5, s. 206-209. ISSN 1802-4475.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Histiocytózy u dětí a dospívajících
Název anglicky Histiocytoses in kids and young adults
Autoři KŘENOVÁ, Zdenka (203 Česká republika, garant, domácí), Viera BAJČIOVÁ (703 Slovensko, domácí) a Jaroslav ŠTĚRBA (203 Česká republika, domácí).
Vydání Onkologie, Olomouc, Solen, 2016, 1802-4475.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/16:00092575
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky LCH; non-LCH; BRAF-V600E mutace; aktivace ERK dráhy
Klíčová slova anglicky LCH; non-LCH; BRAF-V600E mutace; activated ERK pathway
Štítky EL OK
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Soňa Böhmová, učo 232884. Změněno: 2. 1. 2017 13:40.
Anotace
Histiocytózy z Laigerhansových buněk a histiocytózy z jiných než Langerhansových buněk (LCH a non-LCH) jsou vzácná onemocnění způsobená proiiferací histiocytů, která mohou infiltrovat kůži, kosti, plíce, játra, slezinu a centrální nervový systém. Histiocytózy jsou velmi heterogenní onemocnění, klinické spektrum zahrnuje případy izolovaných lézí, které se zhojí bez léčby,až po případy rychle progredující, vedoucí k závažným následkům a které jsou někdy až život ohrožující. Histiocytózy rozdělujeme na LCH a non-LCH. LCH podle rozsahu onemocnění dělíme na monosystémovou formu (single systém, SS-LCH, postižení jednoho 3«|áftu či jednoho systému) a multisystémovou (multiple systém, MS-LCH, postižení dvou a více orgánů či systémů). Pacienti ; r: c.aným postižením kosti, kůže nebo lymfatických uzlin mají výbornou prognózu a léčba spočívá v lokální terapii nebo nepotřebují léčbu vůbec.
Anotace anglicky
Histiocytoses (LCH and non-LCH) are rare diseases caused by an excess of cells called histiocytes, which can infiltrate the skin, bones, lungs, liver, spleen and the central nervous system. These disorders can range from localized involvement that resolves spontaneously, to progressive disseminated forms that can be debilitating and sometimes life-threatening. There are two widely recognized categories for histiocytoses: LCH and non LCH. According to disease extent we divide LCH to single-system LCH (involvement of a single organ or system) and multisystem LCH (involvement of 2 or more organ systems). Patients with SS-LCH of the :- e etcn, skin, or the lymph nodes have an excellent prognosis and are felt to need a minimum or sometimes even no treatment at all. Recent large clinical trials have shown that the response to initial treatment is a highly important prognostic factor.
VytisknoutZobrazeno: 21. 5. 2024 00:55