FLAŠAR, Martin. Frank Zappa a Edgard Varése : Stručná historie nenaplněného obdivu. In Papoušek, Vladimír; Skalický, David. Fenomén Zappa. Vydání první. Praha: Akropolis, 2016, s. 97-102. ISBN 978-80-7470-143-6.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Frank Zappa a Edgard Varése : Stručná historie nenaplněného obdivu
Název anglicky Frank Zappa and Edgard Varése : A brief history of the unfulfilled admiration
Autoři FLAŠAR, Martin (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Vydání první. Praha, Fenomén Zappa, od s. 97-102, 6 s. 2016.
Nakladatel Akropolis
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 60400 6.4 Arts
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/16:00092711
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-7470-143-6
Klíčová slova anglicky Frank Zappa; Edgard Varése; 20th century music
Štítky rivok
Změnil Změnil: doc. PhDr. Martin Flašar, Ph.D., učo 40864. Změněno: 22. 2. 2018 21:47.
Anotace
V lexikálních zdrojích k Franku Zappovi bývají uváděni dva soudobí skladatelé, kteří jej v mládí ovlivnili. Ani jeden z nich nebyl Američan, ale oba v USA strávili přinejmenším závěrečnou etapu svého života. Igor Stravinskij a Edgard Varése. Čím to, že si mladý Zappa vybral dva největší žijící skladatele současnosti? Intuitivně? Na základě vnitřní spřízněnosti? Nebo byla kvalita jejich díla tak zřejmá? Varése byl pro Zappu skutečným idolem. Zappa dlouhá léta sledoval jeho tvorbu, vyhledával ji, studoval, a když se chtěl s více než sedmdesátiletým skladatelem konečně osobně setkat, Varése odcestoval do Evropy, aby zde realizoval jedno ze svých nejpronikavějších děl, Poéme électronique (1958). K osobnímu setkání nikdy nedošlo, ale dochované Zappovy texty dokládají určující vliv Varéseho estetiky na jeho osobní rozvoj. Přičteme-li tuto skutečnost k faktu, že Varése neměl téměř žádné žáky a během života byl velmi zřídka jako skladatel oceňován, je nutné tento epizodní a zdánlivě marginální vztah mladého experimentálního hudebníka k jedné ze základních osobností hudby 20. století považovat přinejmenším za pozoruhodný. Jako autor monografie o spolupráci Le Corbusiera, Iannise Xenakise a Edgarda Varése na již zmíněné Poéme électronique si dovoluji k dané problematice nabídnout širší kontext interpretace.
Anotace anglicky
The lexical resources to Frank Zappa usually give two contemporary composers who influenced him in his youth. Neither of them was an American, but both have spent at least the final stages of their lives in the US. Igor Stravinsky and Edgard Varése. Why the young Zappa chose two of the greatest living composers? Intuitively? Based on internal affinities? Or the quality of their work was so obvious? Varése for Zappa was a true idol. For years, Zappa watched his work, it sought, studied, and when he wanted with more than seventy composer finally meet in person, Varése traveled to Europe to realized one of his most profound works, Poéme électronique (1958). The personal meeting never took place, but preserved Zappa's texts prove decisive influence of Varése's aesthetics on his personal development. If we add this to the fact that Varése had almost no pupils, and throughout his life he was rarely appreciated as a composer, this episodic and seemingly marginal relationship of the young experimental musician to the one of the key figures of 20th century music has to be considered remarkable at least. As the author of a monograph on cooperation Le Corbusier, Iannis Xenakis and Edgard Varése on Poéme électronique I would like to broaden the interpretative context of the issue.
Návaznosti
MUNI/A/0988/2015, interní kód MUNázev: Výzkumné sondy k dějinám hudební kultury na Moravě, především v Brně, část III.
Investor: Masarykova univerzita, Výzkumné sondy k dějinám hudební kultury na Moravě, především v Brně, část III., DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 15. 6. 2024 00:14