J 2016

"Religion" in Medieval Missionary Accounts about Asia

VALTROVÁ, Jana

Základní údaje

Originální název

"Religion" in Medieval Missionary Accounts about Asia

Název česky

"Náboženství" ve středověkých misionářských zprávách o Asii

Autoři

VALTROVÁ, Jana (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Studi e Materiali di Storia delle Religioni, Roma, Univerzita La Sapienza, 2016, 0393-4136

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion

Stát vydavatele

Itálie

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14210/16:00092986

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

pojem náboženství; středověk; misie; jinověrci

Klíčová slova anglicky

Concept of religion; Middle Ages; mission; Non-Christians

Štítky

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 27. 3. 2017 11:50, Mgr. Vendula Hromádková

Anotace

V originále

The article strives to contribute to the discussion about medieval development of thinking about “religion” by exploring selected Christian missionary accounts about non-Christians in Mongolian empire and India. The contact with religious plurality in these areas, together with missionary zeal, encouraged new ways of thinking about “religion”, which challenged the existing terminology concerning “religion” (terms lex, secta, fides, ritus). Analyses of missionary terminology and descriptions of various “religions” reveals a tendency to implicitly accept general comparability of Christianity with non-Christian traditions. Not in terms of truthfulness, however in terms of typology – Christianity comes to replace and upgrade previous ways of life. In this context the question of relationship between religious practice (religion as worship) and faith (religion as system of beliefs) becomes very important. The question of (non)reception of missionary thinking about “religion” within European audience is also briefly outlined.

Česky

Studie je příspěvkem do diskuse na téma středověkého pojetí "náboženství" a přináší analýzu vybraných křesťanských misionářských zpráv o jinověrcích v Mongolské říši a Indii. Setkání s jinověrci zde podnítilo nové způsoby uvažování o "náboženství", pro něž přestala být stávající terminologie (lex, secta, cultus) zcela vyhovující. Misionářské zprávy naznačují proces, v němž došlo k utváření společného diskurzu, který zahrnoval jak křesťanství, tak místní "náboženství". Otázkou, která je zde také částečně řešena, je vlastní obsah středověkého evropského pojetí "náboženství". Zejména jde o vztah náboženské praxe, víry a způsobů života jakožto klíčových aspektů této kategorie. Nastíněna je také otázka reflexe misionářských zpráv u středověkých evropských čtenářů.

Návaznosti

MUNI/A/1148/2014, interní kód MU
Název: Inovativní teoretické a metodologické perspektivy v religionistice (Akronym: ITMEPRE)
Investor: Masarykova univerzita, Inovativní teoretické a metodologické perspektivy v religionistice, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty