J 2016

Jazyk vraždy i jazykovoje manipulirovanije v sovremennom mass-medijnom diskurse (Metodologičeskije problemy kritičeskogo jazykovogo analiza mass-medijnych tekstov)

GAZDA, Jiří

Základní údaje

Originální název

Jazyk vraždy i jazykovoje manipulirovanije v sovremennom mass-medijnom diskurse (Metodologičeskije problemy kritičeskogo jazykovogo analiza mass-medijnych tekstov)

Název česky

Jazykový obraz nepřítele a jazyková manipulace v současném mediálním diskurzu (Metodologické problémy kritické jazykové analýzy mediálních textů)

Název anglicky

The Language of the Enemy and Language Manipulation in Contemporary Media Discourse (Methodological Problems of Critical Linguistic Analysis of Media Texts)

Autoři

GAZDA, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Slavistika, Belgrad, Slavističko društvo Srbije, 2016, 1450-5061

Další údaje

Jazyk

ruština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

60200 6.2 Languages and Literature

Stát vydavatele

Srbsko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14210/16:00093069

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

jazykový obraz nepřítele; jazyková manipulace; jazyková agrese; mediální diskurz; obsahová analýza; kritická analýza diskurzu

Klíčová slova anglicky

the language of the enemy; language manipulation; media discourse; language aggression; content analysis; critical discourse analysis

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 5. 4. 2017 16:14, Mgr. Marie Skřivanová

Anotace

V originále

V metodologičeski napravlennoj stat´je avtor zadumyvajetsja nad vyborom podchodjaščego metoda dlja sociologičeski orientirovannogo jazykovogo analiza bol´šego količestva mass-medijnych tekstov, sposobstvujuščego polučeniju i posledujuščemu effektivnomu analizu jazykovych dannych pri issledovanii rečevoj agressii i jazykovoj manipuljacii v sovremennom mass-medijnom diskurse. Vozmožnyj kompromissnyj podchod meždu količestvenno-orientirovannym soderžatel´nym analizom, pozvoljajuščim provodit´ tol´ko poverchnostnuju obrabotku dannych, i kritičeskim analizom, napravlennym na bolee glubokij analiz ograničennogo količestva tekstov, avtor usmatrivaet v metode, predlagajemom sociologom, analitikom mediatekstov i publicistom Janom Misslerom. Metod, ob´jedinjajuščij v sebe preimuščestva soderžatel´nogo analiza, diskurs-analiza i kvantitativnogo narrativnogo analiza R. Francozi, bazirujetsja na kodirovanii jazykovych jedinic i cepej na osnove sobstvennych semantičeskich kriterijev, kotoryje opredeleny ne zaraneje, a ustanavlivajutsja samim analitikom v chode analiza soderžanija mediasoobščenij.

Česky

V obecně metodologicky zaměřené studii se autor zamýšlí nad volbou vhodné metody pro sociologicky orientovanou kritickou jazykovou analýzu většího množství mediálních textů, která by umožňovala získání a následnou efektivní analýzu jazykových dat při sledování řečové agrese a jazykové manipulace v současném mediálnám diskurzu. Jako vhodný kompromis mezi kvantitativně orientovanou obsahovou analýzou, která umožňuje pouze povrchní zpracování velkého množství textů, a kritickou diskurzivní analýzou, zaměřenou na hloubkovou analýzu omezeného množství textů, autor shledává metodu navrženou sociologem, mediálním analytikem a publicistou Janem Miesslerem. Metoda spojující výhody obsahové analýzy, diskurzivní analýzy a kvantitativní narativní analýzy R. Fransoziho je založená na kódování jazykových jednotek a řetězců na základě vlastních sémantických kritérií, které nejsou dány předem, nýbrž jsou vytvářeny analytikem teprve v průběhu analýzy obsahů mediálních sdělení.

Návaznosti

MUNI/M/0921/2015, interní kód MU
Název: Rusko v kategoriích přítel vs. nepřítel: česká reflexe
Investor: Masarykova univerzita, Rusko v kategoriích přítel vs. nepřítel: česká reflexe, INTERDISCIPLINARY - Mezioborové výzkumné projekty