PAVLICOVÁ, Martina. Ochrana kulturního dědictví – počátek příběhu s otevřeným koncem. In Přibylová, Irena; Uhlíková, Lucie. Od folkloru k world music : Na počátku bylo... Náměšť nad Oslavou: Městské kulturní středisko, 2016, s. 46-56. ISBN 978-80-904905-8-1.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Ochrana kulturního dědictví – počátek příběhu s otevřeným koncem
Název anglicky The Safeguarding of Cultural Heritage : A beginning of an open-ending story
Autoři PAVLICOVÁ, Martina (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Náměšť nad Oslavou, Od folkloru k world music : Na počátku bylo... od s. 46-56, 11 s. 2016.
Nakladatel Městské kulturní středisko
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50404 Antropology, ethnology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/16:00096058
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-904905-8-1
ISSN 2336-565X
Klíčová slova česky UNESCO; ochrana nemateriálního dědictví; historie; tradiční lidová kultura; Čechy; Morava
Klíčová slova anglicky UNESCO; Safeguarding of the Intangible Heritage; history; traditional folk culture; Bohemia; Moravia
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Změněno: 17. 5. 2018 17:01.
Anotace
Podstatou společenských věd je výzkum sociálního prostředí s vazbami na minulost i současnost. Jedna z otázek, která se v tomto kontextu řeší v kulturním prostoru, je ochrana kulturního dědictví. V českém prostředí se tento příběh odvíjí téměř dvě století, s větší či menší intenzitou, která vždy souvisela s politickými, ekonomickými a kulturními podmínkami okolní společnosti. Dosvědčují to dějiny vědy, ať již etnologie (národopisu), muzikologie, historie, literární vědy, ale také nejrůznější doklady vlastivědné, filantropické, organizační atd., které provázejí vývoj kultury v lokálním, regionálním, národním i nadnárodním měřítku. Před třemi desetiletími se začaly na mezinárodním kulturně-politickém poli, reprezentovaném zejména organizací UNESCO, objevovat snahy, které vedly k nastolení konceptu nehmotného kulturního dědictví. Vyvrcholily v roce 2003, kdy byla Generální konferencí UNESCO přijata Úmluva o zachování nehmotného kulturního dědictví. Podstatou společenských věd je výzkum sociálního prostředí s vazbami na minulost i současnost. Jedna z otázek, která se v tomto kontextu řeší v kulturním prostoru, je ochrana kulturního dědictví. V českém prostředí se tento příběh odvíjí téměř dvě století, s větší či menší intenzitou, která vždy souvisela s politickými, ekonomickými a kulturními podmínkami okolní společnosti. Dosvědčují to dějiny vědy, ať již etnologie (národopisu), muzikologie, historie, literární vědy, ale také nejrůznější doklady vlastivědné, filantropické, organizační atd., které provázejí vývoj kultury v lokálním, regionálním, národním i nadnárodním měřítku. Před třemi desetiletími se začaly na mezinárodním kulturně-politickém poli, reprezentovaném zejména organizací UNESCO, objevovat snahy, které vedly k nastolení konceptu nehmotného kulturního dědictví. Vyvrcholily v roce 2003, kdy byla Generální konferencí UNESCO přijata Úmluva o zachování nehmotného kulturního dědictví.
Anotace anglicky
The essence of social sciences is the research of social setting and its links to the past and present. One of the issues which is discussed within this context in a cultural setting is the protection or safeguarding of cultural heritage. In the Czech lands, this issue has been discussed for almost two centuries, with bigger or smaller intensity, and was always connected with the political, economic, and cultural conditions of the society around it. This can be proved by the history of science, be it ethnology (ethnography), musicology, history, or literary science, as well as various proofs in national history and geography, philanthropy, organizations, and more, which follow the development of culture within local, regional, national, and multinational levels. The first efforts, which led to an introduction of the concept of intangible cultural heritage, appeared three decades ago; they were represented especially by UNESCO. They climaxed in 2003, when the General Conference of UNESCO accepted the Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage.
Návaznosti
MUNI/A/1148/2015, interní kód MUNázev: Od národopisu k evropské enologii (Akronym: NPEE)
Investor: Masarykova univerzita, Od národopisu k evropské enologii, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 22. 7. 2024 12:32