2017
Barriers to the Development of the Operations of Social Enterprises in the Czech Republic
WILDMANNOVÁ, MirkaZákladní údaje
Originální název
Barriers to the Development of the Operations of Social Enterprises in the Czech Republic
Název česky
Bariéry v rozvoji činnosti sociálních podniků v České republice
Autoři
WILDMANNOVÁ, Mirka (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
1. vyd. Brno, Proceedings of the 21st International Conference Current Trends in Public Sector, od s. 418-424, 7 s. 2017
Nakladatel
Masarykova univerzita
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
50602 Public administration
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
tištěná verze "print"
Kód RIV
RIV/00216224:14560/17:00096081
Organizační jednotka
Ekonomicko-správní fakulta
ISBN
978-80-210-8448-3
ISSN
UT WoS
000402427100054
Klíčová slova česky
sociální podnik; veřejná správa ; inkubátor znevýhodněné skupiny
Klíčová slova anglicky
social entrepreneurship; public administration; incubator; disadvantaged people
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 27. 4. 2020 11:15, Mgr. Daniela Marcollová
V originále
Social entrepreneurship is characterised by a high degree of creativity and innovation, not only in technical terms but also in managerial and social terms. The contribution of social enterprises to national economy consists mainly in the combination three types of benefits - economic, social and environmental. Social enterprises are becoming a strong and effective instrument of public administration and local governments in fighting against social exclusion, and they help address unemployment in specific groups of people in the labour market. Social entrepreneurship is a relatively young sector. The Act on social entrepreneurship is undergoing a drafting process. One of the barriers for social entrepreneurship is the absence of this act, which is already applied in some other countries. This paper aims to identify the main barriers to the operations of social enterprises on the basis of a questionnaire survey conducted in social enterprises. The paper should thus contribute to the debate about social entrepreneurship and employment of disadvantaged people in the labour market in the Czech Republic.
Česky
Sociální podnikání je charakterizováno vysokým stupněm kreativity a inovace, a to nejenom ve smyslu technickém, ale i manažersko-sociálním. Přínos sociálních podniků pro národní hospodářství spočívá zejména v kombinaci trojího přínosu – ekonomického, sociálního a environmentálního. Sociální podniky se stávají silným a účinným nástrojem orgánů státní správy i samosprávy v boji proti sociálnímu vyloučení, napomáhají řešení nezaměstnanost specifických osob na trhu práce. Sociální podnikání je poměrně mladé odvětví, zákon o sociálním podnikání je v přípravném procesu. Jedním z bariér v činnosti sociálního podnikání je absence tohoto zákona, který je již v některých zemích využíván. Cílem příspěvku je identifikace hlavních bariér v činnosti sociálních podniků a to na základě dotazníkového šetření v sociálních podnicích. Příspěvek má tak přispět k diskusi o sociálním podnikání a zaměstnání znevýhodněných osob na trhu práce v České republice.
Návaznosti
MUNI/A/1022/2015, interní kód MU |
|