SUCHÁČEK, Petr. Budoucí učitelé a dialogické vyučování. In XVI. ročník česko-slovenské konference Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku, 6.-7. 2. 2017, České Budějovice. 2017.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Budoucí učitelé a dialogické vyučování
Název anglicky Future teachers and dialogic teaching
Autoři SUCHÁČEK, Petr (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání XVI. ročník česko-slovenské konference Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku, 6.-7. 2. 2017, České Budějovice, 2017.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14210/17:00096148
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky dialogické vyučování; mikrovyučování; vzdělávání učitelů; komunikační přístup; výuková komunikace
Klíčová slova anglicky dialogic teaching; microteaching; pre-service teacher education; communicational approach; classroom discourse
Štítky dialogické vyučování, mikrovyučování, pregraduální příprava učitelů, rivok, výuková komunikace
Změnil Změnila: Mgr. Marie Skřivanová, učo 262124. Změněno: 3. 4. 2018 11:22.
Anotace
Předkládaná studie se zabývá otázkou, zda jsou studenti učitelství v závěrečné fázi své pregraduální přípravy schopni aplikovat principy dialogického vyučování do praxe, a to v kontextu výuky přírodovědných předmětů. Studenti měli za úkol připravit a realizovat vlastní výstup (= mikrovyučování: 15 minut výuky pro spolužáky v kurzu), v rámci něhož využijí právě principy dialogického vyučování. Z mikrovyučování byl pořízen videozáznam a společně se skupinovou zpětnou vazbou (mluvenou i psanou) se stal podkladem pro psanou reflexi každého studenta. Na základě observační mikroanalýzy videozáznamů a tematické analýzy reflexí bylo zjištěno, jak a za jakých podmínek se studentům ne/podařilo naplnit dialogické zadání. Diskutovány jsou také obecnější přesahy do sféry pregraduálního vzdělávání.
Anotace anglicky
This presentation examines whether the students teacher training in the final stage of their pre gradual training are capable of applying the principles of dialogic education in their teaching. The students had to plan and implement a microteaching session of 15 minutes in which they instructed their peers (using the principles of dialogic education). Each micro-session was recorded and provided the group with feedback in both oral and written form, which then served each student as starting points for written reflection. Based on observational micro-analysis of the recordings and thematic analyses of reflections, this paper describes when and under what conditions the students meet the challenges of dialogic teaching and under which conditions this task eludes them. Finally, the paper also discusses theoretical overlaps on pre-service teacher education.
Návaznosti
MUNI/A/0960/2016, interní kód MUNázev: Procesy učení v různých sociálních prostředích
Investor: Masarykova univerzita, Procesy učení v různých sociálních prostředích, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 29. 7. 2024 01:21