J 2016

K voprosu o dobre v povesti M. P. Arcybaševa "Smerť Lande"

DOHNAL, Josef

Originální název

K voprosu o dobre v povesti M. P. Arcybaševa "Smerť Lande"

Název česky

K otázce o dobru v povídce M. P. Arcybaševa Smrt Landeho

Název anglicky

Some Remarks about Good in M. P. Artsybashevs Story "Smert Lande"

DOHNAL, Josef (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Studia Slavica Savariensia, Szombathely, Berzsenyi Dániel Főiskola Szláv Filológiai Tanszékcsoportja, 2016, 1216-0016

Jazyk

ruština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

60206 Specific literatures

Stát vydavatele

Maďarsko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14210/16:00093595

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

M. P. Arcybašev; Smrt (Ivana) Landeho; dobro a zlo

Klíčová slova anglicky

M. P. Artsybashev; The Death of (Ivan) Lande; good and evil

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 2. 2. 2019 10:16, prof. PhDr. Josef Dohnal, CSc.

V originále

Statya issleduet problemu izobrazheniya dobra i zla v povesti M.P. Arcybasheva "Smert Lande". Khotya geroj otozhdestvlen s dobrom, on umiraet v odinochestve. On dejstvuyet slovami, ne nasiliem, i jego ne ponimaet nikto iz ego druzej. Nakonec, mezhdu nimi stoit stena neponimaniya. Kazhetsya, model absolyutno dobrogo cheloveka ispolzuetsya pisatelem dlya proverki togo, naskolko ona sovmestima s estestvennymi nuzhdami muzhchin i zhenshchin, vklyuchaya telesnye nuzhdy. Povest vystroena v oppozicii k personazhu romana Sanin togo zhe pisatelya.

Česky

Stať sleduje problematiku zobrazení dobra a zla v dané autorově próze. Třebaže je hlavní postava ztělesněním dobra, umírá osamocena. Koná slovy, nikoli pomocí fyzického násilí, nikdo z jeho přátel jej nechápe. Nakonec mezi nimi stojí zeď nepochopení. Model absolutně dobrého člověka používá spisovatel jako test toho, nakolik se absolutní dobrá dá skloubit s přirozenými potřebami mužů a žen, a to i potřeb tělesnými. Próza je vystavěna v opozici ke spisovatelovu románu Sanin.