2016
Urban Place as a Heterochronotopia: A Case Study of a Brno Locality
OSMAN, Robert, Daniel SEIDENGLANZ a Ondřej MULÍČEKZákladní údaje
Originální název
Urban Place as a Heterochronotopia: A Case Study of a Brno Locality
Název česky
Městské místo jako heterochronotopie: případová studie brněnské lokality
Autoři
OSMAN, Robert (203 Česká republika, garant, domácí), Daniel SEIDENGLANZ (203 Česká republika, domácí) a Ondřej MULÍČEK (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Sociologický časopis, AV ČR, Sociologický ústav, 2016, 0038-0288
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
50700 5.7 Social and economic geography
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Impakt faktor
Impact factor: 0.143
Kód RIV
RIV/00216224:14310/16:00088697
Organizační jednotka
Přírodovědecká fakulta
UT WoS
000394558900006
Klíčová slova česky
místo; heterotopie; heterochronie; heterochronotopie; Brno
Klíčová slova anglicky
place; heterotopia; heterochronia; heterochronotopia; Brno
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 9. 3. 2018 12:02, Mgr. Daniel Seidenglanz, Ph.D.
V originále
This article is based on long-term study of the relationship between time and space. It does not conceive space as a dimensionless, empty, and homogeneous container but draws instead on the concept of place as unique and meaningful. The conceptualisation of place is thus based on the classic works of the humanist geographers Yi-Fu Tuan and Edward Relph, who consider place to be integral, enclosed, and determinable. The issue of the determinability of integral and still meaningful place is examined using Michel Foucault’s concept of heterotopia. A certain place in a city is linked to a number of other places, which in a way then become present in that place. The place cannot be considered a homotopia but, on the contrary, is a heterotopia. Place can also be conceived from a temporal point of view. Various times (rhythms) blend in a place and they refer to processes that were taking place in other (even temporally very remote) times. Similarly, just as place can be spatially considered a heterotopia, temporally it may be considered a heterochronia. The term heterochronotopia is used to refer to a place that opens out both spatially to other places and temporally to other times. Empirically the article focuses on one selected place in the post-socialist and post-industrial city of Brno (Czech Republic). The article seeks to (1) identify links connecting the researched place to other sites and times and to (2) describe the selected place as a system of associations. The article thus offers an example of a dense description of a place as a temporally or spatially undeterminable entity, provides material for critical reflection on the assumption that urban place is enclosed and determinable, and introduces ‘heterochronotopia’ as a new concept referring to a spatially and temporally undetermined place in a contemporary city.
Česky
Článek vychází z dlouhodobého studia vztahů mezi prostorem a časem. Prostor zde není chápán jako bezrozměrný, prázdný a homogenní kontejner; v článku je používán koncept unikátního a významuplného místa. Problematika určení integrálního a významuplného místa je nazírána skrze Foucaultův koncept heterotopie. Určité místo ve městě je propojeno s řadou dalších míst, které jsou tak v tomto místě nějakým způsobem přítomné. Místo tak nemůže být vnímáno jako homotopie, nýbrž jako heterotopie. Místo může být dále zkoumáno z časového úhlu pohledu. Různé časy (rytmy) se v místě prolínají a odkazují k procesům, které se odehrávaly v jiných (často velmi vzdálených) časech. Podobně jako místo může být prostorově chápáno jako heterotopie, z časového hlediska může být chápáno jako heterochronie. Pojem heterochronotopie popisuje místo otevřené prostorově vůči jiným místům a časově vůči jiným časům. V empirické rovině se článek zaměřuje na vybrané místo v postsocialistickém a postindustriálním Brně (Česká republika). Cílem článku je (1) identifikovat vazby propojující zkoumané místo s jinými místy a časy a (2) popsat toto místo jako systém vztahů. Článek nabízí příklad "hustého popisu" místa jako prostorově a časově neurčitelné entity, poskytuje materiál ke kritické reflexi předpokladu určitelnosti a uzavřenosti městského místa a představuje heterochronotopii jako koncept vystihující prostorově a časově neuzavřené místo v současném městě.
Návaznosti
GA14-14547S, projekt VaV |
|