KRATOCHVÍLOVÁ, Jana. Sebereflexe kompetencí k projektové výuce - zdroj profesního rozvoje studentů. In Pokroky v hodnocení klíčových kompetencí. první. Ostrava: Ostravská univerzita, 2016, s. 78-93. ISBN 978-80-7464-866-3.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Sebereflexe kompetencí k projektové výuce - zdroj profesního rozvoje studentů
Název anglicky Self-reflection of project-based teaching competencies - a source of professional development of students
Autoři KRATOCHVÍLOVÁ, Jana (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání první. Ostrava, Pokroky v hodnocení klíčových kompetencí, od s. 78-93, 16 s. 2016.
Nakladatel Ostravská univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14410/16:00093732
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-80-7464-866-3
Klíčová slova česky klíčové kompetence;projektová výuka; sebereflexe; autoevaluace;
Klíčová slova anglicky kye competencies; project-based teaching; self-reflection; self-evaluation
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: doc. Mgr. Jana Kratochvílová, Ph.D., učo 37304. Změněno: 29. 3. 2017 13:29.
Anotace
V příspěvku navazujeme na evaluační výzkum profesních kompetencí studentů oboru Učitelství 1. stupně ZŠ Pedagogické fakulty MU, které studenti uplatňují při realizaci projektové výuky. Výzkum provádíme pravidelně každý rok po realizaci projektů na souvislé praxi studentů ve 4. ročníku s cílem zkvalitnit výuku a tím i osvojené kompetence studentů (Kratochvílová, 2006, 2007, 2011, 2014). Naším záměrem je v tomto příspěvku: a) popsat podmínky, které pro realizaci projektů v praxi studenti mají; b) zmapovat obtíže studentů v průběhu realizace projektu; c) poukázat na přínos realizovaného projektu pro studenty a c) komparovat úroveň osvojených kompetencí studentů (výstupy předmětu Praktikum výukových projektů) s daty získanými v roce 2016. Pozornost zaměřujeme zejména na znalosti, dovednosti a postoje, které studenti v minulosti považovali za nejméně osvojeny a zvládnuty. Využíváme k tomu smíšený design, kvantitativní i kvalitativní analýzu sebereflexe studentů. Úroveň osvojených kompetencí studentů zjišťujeme z kvantitativního sebehodnoticíhonástroje, který je zaměřen na posouzení znalostí, dovedností, postojů a zkušeností studentů po realizaci výukového projektu studenty v praxi. Kvantitativní data doplňujeme o kvalitativní analýzu popisu průběhu projektu a jeho sebereflexe.Výsledky poukazují na význam zavádění změn do výuky na základě evaluace profesních kompetencí studentů a tím i na jejich profesní rozvoj. Za velmi cenné považujeme rozvoj kompetence diagnostické a intervenční, psychodidaktické a didaktické. Plánování projektu a jeho realizaci v praxi studenti považují za velmi přínosnou zkušenost.
Anotace anglicky
In this paper we continuethe evaluative research of the project teaching competencies of pre-service students in primary education at the Faculty of Education at Masaryk University. The research has been conductedregularly, each year after implementation of teaching projects by students into practice during their continuous student practice in the 4th year of their study program (Kratochvílová, 2006, 2007, 2011, 2014). In this paper our aims are to: a) describe the conditions for application of project in practice; b) map out the difficulties of students during project teaching; c) point out the benefits of the implemented project for students and d) compare the level of acquired competencies of students (teaching practicum outcomes) with the data obtained two years earlier. We particularlyfocused on the knowledge, skills and attitudes that students considered the least mastered and managedin the past. We used the mixed design, quantitative and qualitative analysis of student self-reflection. A quantitative questionnaire survey focuses on the evaluation of knowledge, skills, attitudes and experiences of students in the final stages of their education, after the implementation of a teaching project in practice. A quantitative data is supplemented by a qualitative analysis of the process and self-reflectionof project-based teachingdescribed by students. The results show the importance of introducing changes in the teaching based on the evaluation of the professional competencies of students and thus their professional development. The development of the diagnostic, intervention, psycho-didactic and didactic competenceis considered very valuable. Students find project planning and its implementation in practice asvery rewarding experience as two years ago.
Návaznosti
MUNI/A/1146/2015, interní kód MUNázev: Skryté determinanty učitelova jednání
Investor: Masarykova univerzita, Skryté determinanty učitelova jednání, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 17. 5. 2024 18:10