JABANDŽIEV, Petr. Funkční onemocnění trávícího traktu z pohledu pediatra. In III. kongres pediatrů v Brně. 2016. ISBN 978-80-7471-163-3.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Funkční onemocnění trávícího traktu z pohledu pediatra
Název anglicky Functional gastrointestinal disorders from a paediatrician’s perspective
Autoři JABANDŽIEV, Petr (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání III. kongres pediatrů v Brně, 2016.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30209 Paediatrics
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/16:00093853
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISBN 978-80-7471-163-3
ISSN 1213-0494
Klíčová slova anglicky Functional gastrointestinal disorders
Štítky EL OK
Změnil Změnila: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Změněno: 13. 3. 2017 09:25.
Anotace
Funkční onemocnění trávicího traktu tvoří velice heterogenní skupinu chorob, jejichž klasifikace je poměrně složitá a diagnostika je ne vždy optimální. Péči o nemocné nelze zjednodušit jen na specialistu - gastroenterologa. Vzhledem k vysoké prevalenci je role PLDD a jeho kompetence v oblasti diagnostiky a léčby nezastupitelná. Úkolem lékaře je především vyloučení organického onemocnění, kdy alarmující musí být zejména výskyt varovných anamnestických dat a symptomů svědčících pro organický původ udávaných potíží. Často, ne však vždy, je nezbytné vyšetření specialistou a provedení specializovaných vyšetření. Terapie je většinou dlouhodobá, zahrnuje dietní, režimová i medikamentózní opatření a vyžaduje dobrou spolupráci s pacientem a jeho rodiči. Pacienty s diagnózou funkčního onemocnění GIT je třeba dále sledovat. Důvodem je možnost rozvoje závažnějšího onemocnění a opomenutí včasné a řádné diagnostiky. Sdělení shrnuje aktuální přehled o stavu poznání v dané problematice s důrazem na poznatky využitelné v praxi.
Anotace anglicky
Functional gastrointestinal disorders constitute a very heterogeneous group of diseases which are rather complicated to classify and for which diagnostics are not always optimal. Patient care cannot be limited only to a gastroenterology specialist. Due to their high prevalence, a paediatrician’s role and competence in diagnostics and treatment are irreplaceable. The physician’s task is primarily to rule out organic disease, warning signs for which are the occurrence of indicative anamnestic data and symptoms supporting an organic origin for the stated complaints. Frequently, though not always, examination by a specialist and performance of specialized tests are therefore necessary. Treatment is usually long-term in nature, includes dietary, regimental, and medicinal measures, and requires good cooperation with the patient and his/her parents. Patients diagnosed with functional gastrointestinal disorders must be further monitored due to the possibility for more serious disease to develop, and, in such case, the necessity to perform timely and proper diagnostics. This paper presents an up-to-date overview of the state of knowledge on this topic with an emphasis on findings that are usable in practice.
VytisknoutZobrazeno: 27. 7. 2024 20:40