ŠTELCL, Jindřich a Jiří ZIMÁK. Ověření využitelnosti kolorimetrie pro orientační stanovení chemismu cementářských surovin ve velkolomu Mokrá. Brno, Olomouc: neuveden, 2016, 23 s.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Ověření využitelnosti kolorimetrie pro orientační stanovení chemismu cementářských surovin ve velkolomu Mokrá
Název anglicky Application of colorimetry to determination the chemistry of cement raw materials in the Mokrá Quarry
Autoři ŠTELCL, Jindřich (203 Česká republika, garant, domácí) a Jiří ZIMÁK (203 Česká republika).
Vydání Brno, Olomouc, 23 s. 2016.
Nakladatel neuveden
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Výzkumná zpráva
Obor 10500 1.5. Earth and related environmental sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14310/16:00093874
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky Moravský kras; vápence; kolorimetrie
Klíčová slova anglicky Moravian Karst; limestones; colorimetry
Změnil Změnil: doc. RNDr. Jindřich Štelcl, CSc., učo 1540. Změněno: 21. 3. 2017 08:54.
Anotace
Práce je zaměřena na posouzení využitelnosti kolorimetrie jako relativně snadné metody k orientačnímu ověření chemismu cementářských surovin, na něž nebyla doposud kolorimetrie ve větším rozsahu aplikována. Výzkum byl zaměřen na horniny dvou litologicky odlišných souvrství: macošského a líšeňského. Studované vápence obou souvrství se liší navzájem strukturou, obsahem nekarbonátové složky a tím i svojí barvou. Pro účely kolorimetrických měření byly uvedené vzorky připraveny čtyřmi způsoby jako: 1. neleštěné vzorky (měření prováděna na jejich lomných plochách), 2. nábrusy, 3. rozpráškované vzorky v PE sáčcích, 4. nezakryté práškové preparáty. Všechny čtyři způsoby přípravy vzorků poskytly různé výsledky, které byly vyjádřeny pomocí CIE L * a * b * barevného prostoru s využitím hodnoty L * (měrná světlost). Na jejím základě lze orientačně provést zhodnocení obsahu nekarbonátové složky v hornině. Měrná světlost tak může být v mnoha případech využita jak pro přiřazení vzorku k některému z konkrétních litostratigrafických členů, tak i k jejich případným korelačním účelům.
Anotace anglicky
The paper demonstrates applicatibilty and usefullness of colorimetry as a fast and facile tool for assessment of limestones as cement and lime industry raw material quality. Colorimetric measurements have not been applied in this field yet. The results of colorimetric analyses of a large set of samples from the Mokrá Quarry in the Moravian Karst (NE from Brno, Czech Republic) and comparison to the results obtained by other methods are presented. The examined samples belong to two lithologically different series of strata: the Macocha Formation and the Líšeň Formation. Limestones of these formations differ in structure, contents of non-carbonate component and, hence, in colour. The samples were prepared in four ways for colorimetric measurements: i/ unpolished bulk samples (fracture planes were measured), ii/ polished sections, iii/ powder in a plastic bag, iv/ simple bare powder. All of the four ways of sample preparation led to different results. The results were expressed using a CIE L*a*b* colour space. Based on the L* (specific lightness) value, the amounts of a non-carbonate component can be roughly judged. The specific lightness can be used for assigning a sample to a lithostratigraphic member and possibly also to correlation reasons in many cases.
VytisknoutZobrazeno: 3. 9. 2024 03:55