J 2017

Imaginativní geografie subsaharské Afriky v českém prostředí: nástin problematiky

DOBOŠ, Pavel

Základní údaje

Originální název

Imaginativní geografie subsaharské Afriky v českém prostředí: nástin problematiky

Název anglicky

Imaginative geographies of Sub-Saharan Africa in the Czech environment: outline of topic

Autoři

DOBOŠ, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Geografie - Sborník České geografické společnosti, Praha, Česká geografická společnost, 2017, 1212-0014

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50701 Cultural and economic geography

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Impakt faktor

Impact factor: 0.745

Kód RIV

RIV/00216224:14310/17:00096454

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

UT WoS

000399065000006

Klíčová slova česky

imaginativní geografie; subsaharská Afrika; prostředí; teoretický přístup; Česko

Klíčová slova anglicky

imaginative geographies; Sub-Saharan Africa; environment; theoretical approach; Czechia

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 20. 12. 2019 11:45, RNDr. Mgr. Pavel Doboš, Ph.D.

Anotace

V originále

Článek podává náčrt imaginativních geografií subsaharské Afriky, jaké lze najít v českém prostředí. Je založen na kvalitativní analýze rozhovorů s Čechy a Češkami, jež se týkají jejich představ o subsaharské Africe a především jejích obyvatelích. Stěžejní analytický koncept představují imaginativní geografie Edwarda Saida – ideologické obrazy a představy vzdálených míst zdůrazňující především jejich jinakost. Cílem je analyzovat představy vybraných Čechů a Češek o subsaharské Africe a kriticky interpretovat diskursy jinakosti tohoto regionu a především lidí, co v něm žijí. K tomu jsou jako teoretické přístupy využity jak postkoloniální kritika imaginativních geografií, tak i marxistická kritika neoliberalismu, protože v kontextu subsaharské Afriky se ukázala být přidanou hodnotou pro analýzu. Analýza ukazuje, že pro jinakost subsaharské Afriky jsou klíčové diskursy divošství, chudoby, pasivity lidí a neochoty pracovat a především konzervace Afriky v minulosti, což má specifický dopad na vnímání humanitarismu a ekonomického neokolonialismu.

Anglicky

This article provides an outline of imaginative geographies of Sub-Saharan Africa that can be found in Czech society. It is based on a qualitative analysis of interviews with Czech men and women regarding the respondents’ ideas about Africa and its inhabitants. Edward Said’s imaginative geographies are used as the key analytical concept – these are ideological images and visions of distant places emphasizing mainly their otherness. The aim is to analyze the ideas of Sub-Saharan Africa and to critically interpret discourses of otherness of the region and its inhabitants. For this purpose, not only postcolonial critique of imaginative geographies is used, but also Marxist critique of neoliberalism because this theoretical approach is an added value of the analysis. The analysis itself reveals that for the otherness of Sub-Saharan Africa some discourses are crucial: those of savagery, poverty, passivity of people and unwillingness to work and especially conservation of Africa in the past times, which has a special impact on perception of humanitarianism and economic neo-colonialism.

Návaznosti

MUNI/A/1419/2016, interní kód MU
Název: Integrovaný výzkum environmentálních změn v krajinné sféře Země II
Investor: Masarykova univerzita, Integrovaný výzkum environmentálních změn v krajinné sféře Země II, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty