2017
Možnosti farmakologické prevence a léčby akutní exacerbáce CHOPN ve světle českých fenotypických doporučení
PLUTINSKÝ, Marek, Zdeněk MERTA a Vladimír KOBLÍŽEKZákladní údaje
Originální název
Možnosti farmakologické prevence a léčby akutní exacerbáce CHOPN ve světle českých fenotypických doporučení
Název anglicky
Possibilities of pharmacological prevention and treatment of acute exacerbations ofCOPD disease in the light of the Czech phenotypes guidelines
Autoři
PLUTINSKÝ, Marek (703 Slovensko, garant, domácí), Zdeněk MERTA (203 Česká republika, domácí) a Vladimír KOBLÍŽEK (203 Česká republika)
Vydání
Farmakoterapeutická revue, Praha, Current Media, 2017, 2533-6878
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30203 Respiratory systems
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14110/17:00096502
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova česky
chronická obstrukční plicní nemoc; akutní exacerbace; fenotypy CHOPN; léčba CHOPN
Klíčová slova anglicky
chronic obstructive pulmonary disease; acute exacerbation; COPD phenotypes; COPD treatment
Štítky
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 19. 3. 2018 15:41, Soňa Böhmová
V originále
Chronická obsťrukční plicní nemoc je v současné době čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí a do roku 2020 se očekává další vzestup morbidity a mortality. Akutní exacerbace onemocnění vedou ke snížení kvality života, deklinaci plicních funkcí a zvýšenému riziku morbidity a mortality. Se stoupající morbiditou a mortalitou lze očekávat nárůst přímých i nepřímých „nákladů.na léčbu onemocnění. Je tedy závažným medicínským a socioekonomickým problémem. Z toho vyplývá, že jedním z hlavních cílů léčby chronické obstrukční plicní nemoci je zabránit vzniku exacerbací, respektive snížit jejich četnost a tíži, což v konečném důsledku snižuje finanční náklady na léčbu, a je tedy medicínsky i farmakoekonomicky přínosem.
Anglicky
Chronic obstructive pulmonary disease is currently the 4th leading cause of death world wide, and increase of morbidity and mortality is expected till 2020. Acute exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease have an impact on the quality of life, declination of lung function and higher risk of morbidity and mortality. The direct and indirect costs of treatment can be expected to residue to the increase of morbidity and mortality. Chronic obstructive pulmonary disease there fore remains a serious medical and socio-economic problem. It follows that the main goal of chronic obstructive pulmonary disease treatment is to prevent acute exacerbation or at least to reduce the rate of exacerbation, thus reducing the costs of treatment to a significant medical and pharmacoeconomic benefit.