VEČEŘA, Pavel. Ke studiu druhorepublikového mediálního diskursu : Jak (ne)výt s Hitlerovým Německem. In Jirák, Jan – Bednařík, Petr – Köpplová, Barbara a kol. Druhá republika : 167 obyčejných dnů. Politické a mediální klima a jeho reflexe. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2016, s. 158-181. ISBN 978-80-246-3586-6.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Ke studiu druhorepublikového mediálního diskursu : Jak (ne)výt s Hitlerovým Německem
Název anglicky To Study Media Discourse of the Second Republic : How to howl or not to howl with Hitlers Germany
Autoři VEČEŘA, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Praha, Druhá republika : 167 obyčejných dnů. Politické a mediální klima a jeho reflexe, od s. 158-181, 24 s. 2016.
Nakladatel Karolinum
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 60101 History
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14230/16:00096657
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 978-80-246-3586-6
Klíčová slova česky druhá republika; tištěná média; Lidové noviny; Emanuel Moravec; kolaborace
Klíčová slova anglicky The Second Republic; Print Media; Lidové noviny; Emanuel Moravec; Collaboration
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 12. 3. 2018 14:32.
Anotace
Předložená stať chce ukázat prostřednictvím kvalitativní diskursivní analýzy na případné shody a odlišnosti vyskytující se ve dvou úvodnících uveřejněných v Lidových novinách počátkem října 1938, jež přinesly bezprostřední reakci na události spjaté s mnichovskou dohodou. Oba úvodníky vzešly z pera novinářů, respektive externistů (Jan Stránský, Emanuel Moravec), kteří byli svou publicistickou činností dlouhodobě spjati s Lidovými novinami a s prohradní politikou, kterou deník zastával. Oba úvodníky v pomnichovské atmosféře vzbudily jisté zneklidnění čtenářů Lidových novin, kteří je vnímali jako projev ústupnosti vůči nacistickému Německu a zároveň přílišné kritičnosti k první republice. Jeho autoři se přitom během druhé republiky, protektorátu a válečných let vydali na zcela protichůdné cesty: Stránský odešel do emigrace, kde se podílel na exilové činnosti spjaté s osobností prezidenta Beneše, zatímco Moravec se stal vůdčí postavou protektorátní kolaborace, v jeho osobě již přerůstající ve zradu. Cílem studie je s pomocí diskursivních modelů prezentovaných ve zkoumaných úvodnících zachytit představy obou protagonistů publicistiky Lidových novin o budoucnosti Československa ve zlomovém okamžiku jeho vývoje i jejich kariér. V souvislosti s Moravcovým autorstvím se rovněž vynořuje otázka, zda lze v jím publikovaném úvodníku již vysledovat prvky naznačující jeho budoucí zásadní ideově-politický přerod.
Anotace anglicky
By means of a qualitative discourse analysis, the submitted paper aims at revealing possible similarities and differences occurring in two editorials published in Lidové noviny at the beginning of October 1938 and offering an immediate response to the events related to the Munich Agreement. Both editorials were written by journalists, or more precisely external members (Jan Stránský and Emanuel Moravec), whose journalistic activities had been long associated with Lidové noviny and the pro-presidential policy supported by the daily. In the post-Munich atmosphere, both editorials provoked some disquiet of Lidové noviny readership, as they were perceived as a sign of appeasement towards Nazi Germany, being excessively critical to the First Republic. Nevertheless, their authors, during the Second Republic, the Protectorate and the war years, embarked on completely opposite journeys: Stránský went into exile, where he contributed to the exile activities associated with the personality of President Beneš, while Moravec became a leading figure of Protectorate collaboration, amounting to treason in his case. Using the discursive models presented in the examined editorials, the aim of the study is to depict the ideas of both journalistic protagonists in Lidové noviny on the future of Czechoslovakia at the turning point of its development and their careers, as well. The editorial written by Emanuel Moravec also raises a question whether one may trace elements suggesting his future fundamental ideological and political transformation.
VytisknoutZobrazeno: 27. 4. 2024 01:41