k 2017

Biowaste separation of household waste. Case study of the city of Brno.

HŘEBÍČEK, Jiří, Jiří KALINA a Jana SOUKOPOVÁ

Základní údaje

Originální název

Biowaste separation of household waste. Case study of the city of Brno.

Název česky

Separace bioodpadu z komunálního odpadu. Případová studie města Brna.

Autoři

HŘEBÍČEK, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí), Jiří KALINA (203 Česká republika, domácí) a Jana SOUKOPOVÁ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

ATHENS2017. 5th International Conference on Sustainable Solid Waste Management, 2017

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Prezentace na konferencích

Obor

10511 Environmental sciences

Stát vydavatele

Řecko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14710/17:00097047

Organizační jednotka

Institut biostatistiky a analýz

Klíčová slova česky

Modelování bioodpadů; komunální odpad; ekonomické analýzy; případová studie; město Brno

Klíčová slova anglicky

biowaste modelling; household waste; economic analyses; case study; the city of Brno

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 17. 10. 2017 12:48, doc. Ing. Mgr. Jana Soukopová, Ph.D.

Anotace

V originále

The paper presents an analysis and design of a model system of biowaste management in a model city of middle or north European Union countries. Biowaste is considered as a biodegradable component of household waste, evaluated in four types of built-up areas of the city: rural (suburban) area; villa area; panel housing estates and block-house estate areas. Generation of biowaste in and outside the growing season is also considered and, subsequently, also all-season potential. Biowaste is considered to be specified by the European List of Waste, in particular the codes: 20 01 08 biodegradable kitchen and canteen waste (specifically from households); 20 02 01 biodegradable waste (waste from gardens in apartment and family houses) and biowaste from mixed municipal waste (code 20 03 01). The economic model of generation, collection and treatment of biowaste is developed and potential scenarios of biowaste management are evaluated from the economic point of view. A case study of the current biowaste management system of the city of Brno in the Czech Republic is presented. The evaluation of economic costs and benefits of the various proposed models for the city of Brno is also presented, including the quantity of generated waste (the cost of rental of containers, collection costs, costs for material recovery facilities etc.). Finally, a design of the best solution for biowaste management of the city of Brno is presented, with proposals and recommendations for the next steps, including the design of areas suitable for the application of different types of biowaste management.

Česky

Článek představuje analýzu a návrh modelového systému nakládání s biologickým odpadem ve vzorovém městě ve středních a severních zemí Evropské unie. Biologický odpad je považován za biologicky odbouratelnou složku odpadu z domácností, který je hodnocen ve čtyřech typech zastavěných oblastí města: venkovská (příměstská) oblast; Vilová oblast; Panelové sídliště a blokové domy. Je také zvážena tvorba biologického odpadu ve vegetačním období i mimo něj, a následně také celoroční potenciál. Biologický odpad je považován za specifikovaný Evropským seznamem odpadů, zejména kódy: 20 01 08 Biologicky rozložitelný odpad z kuchyní a jídelen (konkrétně z domácností); 20 02 01 Biologicky rozložitelný odpad (odpad z zahrad a rodinných domů) a biologický odpad ze směsného komunálního odpadu (kód 20 03 01). Je vytvořen ekonomický model produkce, sběru a úpravy biologického odpadu a z ekonomického hlediska jsou vyhodnocovány potenciální scénáře hospodaření s bioodpady. Uvádí se případová studie současného systému řízení biologického odpadu města Brna v České republice. Vyhodnocují se také ekonomické náklady a přínosy různých navržených modelů pro město Brno včetně množství vzniklého odpadu (náklady na pronájem kontejnerů, náklady na sběr, náklady na materiálové využití zařízení atd.). Nakonec je prezentován návrh nejlepšího řešení pro nakládání s bioodpady města Brna s návrhy a doporučeními pro další kroky včetně návrhu míst vhodných pro aplikaci různých typů nakládání s bioodpady.

Návaznosti

MUNI/A/1074/2016, interní kód MU
Název: Efektivnost veřejných politik a techniky jejího hodnocení
Investor: Masarykova univerzita, Efektivnost veřejných politik a techniky jejího hodnocení, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty