2017
Is it intestinal tuberculosis again? Case report
BRAT, Kristián, Zdeněk MERTA a Ivan ČUNDRLEZákladní údaje
Originální název
Is it intestinal tuberculosis again? Case report
Název česky
Je to znovu střevní tuberkulóza? Kazuistika
Autoři
BRAT, Kristián (703 Slovensko, garant, domácí), Zdeněk MERTA (203 Česká republika, domácí) a Ivan ČUNDRLE (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Vnitřní lékařství, Praha, Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, 2017, 0042-773X
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30203 Respiratory systems
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14110/17:00097632
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova česky
střevní tuberkulóza; pancytopenie; syndrom krátkého střeva; nedostatek vitaminu B12
Klíčová slova anglicky
intestinal tuberculosis; pancytopenia; short bowel syndrome; vitamin B12 deficiency
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 22. 3. 2018 16:33, Soňa Böhmová
V originále
This case report focuses on an immigrant admitted to the Department of Respiratory Diseases, University Hospital Brno due to suspicion of relapsing intestinal tuberculosis. The patient presented with fever, night sweat, weight loss, diarrhea, and a history of several tuberculosis attacks in the last few years. None of the examinations confirmed the presence of active tuberculosis but raised suspicion of hematological malignancy. Pancytopenia was present in the peripheral blood. However, bone marrow examination and flowcytometry excluded the presence of a hematological malignancy. The results pointed to the possibility of vitamin B12 or folate deficiency that were both confirmed consequently by serum biochemical tests. Cobalamin and folate deficiency were caused by short bowel syndrome that developed after a major intestinal resection that the patient underwent in his past. Combined treatment including vitamins, pancreatic enzymes substitution, antidiarrhoics and spasmolytics was administered. The general health status of the patient improved rapidly with restitution of hematopoiesis, weight gain, and a decrease by 80% in daily number of stools. Clinical appearance of intestinal tuberculosis, short bowel syndrome and of cobalamin and folate deficiency as well as pathophysiology, diagnosis and treatment of these uncommon or even rare diseases are discussed in this case report.
Česky
Tato kazuistika popisuje případ imigranta, který byl přijat na Kliniku nemocí plicních a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici Brno kvůli podezření na recidivu střevní tuberkulózy. U pacienta přetrvávaly horečky, noční pocení, úbytek váhy a průjem. V posledních letech prodělal několik atak tuberkulózy. Žádné z vyšetření však nepotvrdilo přítomnost aktivní formy tuberkulózy, ale vzniklo podezření na hematologickou malignitu. V periferní krvi byla zjištěna pancytopenie. Avšak vyšetření kostní dřeně a průtoková cytometrie vyloučily hematologickou malignitu. Výsledky ukázaly na potenciální deficienci vitaminu B12 nebo folátu a obojí bylo následně potvrzeno sérovými biochemickými testy. Nedostatek kobalaminu a folátu byl způsoben syndromem krátkého střeva, který se vyvinul v důsledku rozsáhlé resekce střeva, kterou pacient v minulosti podstoupil. Byla zavedena kombinovaná terapie, která obsahovala vitamíny, substituci pankreatickými enzymy, antidiaroika a spazmolytika. S restitucí krvetvorby, váhovým přírůstkem a snížením denního počtu stolic o 80 % se celkový zdravotní stav pacienta rychle zlepšil. Tato kazuistika se zaměřuje na klinické příznaky střevní tuberkulózy, syndromu krátkého střeva a nedostatku kobalaminu a folátu, a dále na patofyziologii, diagnostiku a léčbu těchto neobvyklých, nebo dokonce vzácných onemocnění.