2017
Religionistika – otevřená věda? Ženy v české religionistice
VALTROVÁ, Jana, Michaela ONDRAŠINOVÁ a Marta VOHLÍDALOVÁZákladní údaje
Originální název
Religionistika – otevřená věda? Ženy v české religionistice
Název anglicky
Religious studies - an open discipline? Women in Czech Religious Studies
Autoři
VALTROVÁ, Jana (203 Česká republika, garant, domácí), Michaela ONDRAŠINOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Marta VOHLÍDALOVÁ (203 Česká republika)
Vydání
Olomoucká religionistická konference, 2. ročník, Olomouc, 20.-21. 9. 2017, 2017
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Prezentace na konferencích
Obor
60304 Religious studies
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14210/17:00097897
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky
religious studies; gender; women in science; politics of religious studies
Štítky
Změněno: 7. 3. 2018 14:38, Mgr. Vendula Hromádková
V originále
Cílem tohoto konferenčního panelu bylo otevřít diskusi o (ne)přítomnosti žen v české religionistice a příčinách a důsledcích tohoto stavu. Přestože v bakalářském studiu studentky početně převažují nad studenty (přinejmenším na MU), ve vyšších stupních studia se tento poměr mění a vlastní zastoupení žen-akademiček zaměstnaných na religionistických pracovištích je nakonec nízké. Vzhledem k této skutečnosti se chceme ptát, jakým způsobem jsou strukturovány možnosti kariérního postupu žen v religionistice a příbuzných disciplínách. Otázku zastoupení žen v religionistice nechápeme jen jako otázku kvantitativní, ale také jako otázku přítomnosti spojené s možností ovlivňovat podobu akademického provozu i religionistiky jako disciplíny. Ve výsledku tato problematika otevírá dveře k problematizaci ideálu vědce a "normálního" (žádoucího) průběhu vědecké kariéry.
Anglicky
The aim of the conference panel was to open a discussion about absence/presence of women in the discipline of religious studies in the Czech Republic and about causes and consequences of the situation. Although there are more women than men studying at the undergraduate level (at least at the religious studies department at Masaryk University), the ratio changes at the higher levels of the study programme, and finally, the number of women employed at academic positions at the Czech religious studies departments is rather low. Thus, we would like to discuss how the possibilities of the career advancement of women are structured in the religious studies and related disciplines. The question of the representation of women is not treated solely as a question of quantity, but also as a question of an influence on the functioning of academic institutions as well as on the character of the discipline of religious studies. All in all, this topic opens the doors to questioning the ideal of a scientist and a "normal" (desirable) course of a scientific career.
Návaznosti
MUNI/A/0873/2016, interní kód MU |
|