VACKOVÁ, Barbora, Terezie LOKŠOVÁ, Lucie GALČANOVÁ a Slavomíra FERENČUHOVÁ. (NE)VIDITELNÁ MĚSTA: 6. brněnská konference urbánních studií. 2017.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název (NE)VIDITELNÁ MĚSTA: 6. brněnská konference urbánních studií
Název anglicky (IN)VISIBLE CITIES: 6th urban studies conference
Autoři VACKOVÁ, Barbora (203 Česká republika, domácí), Terezie LOKŠOVÁ (203 Česká republika, domácí), Lucie GALČANOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Slavomíra FERENČUHOVÁ (703 Slovensko, domácí).
Vydání 2017.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Uspořádání konference
Obor 50401 Sociology
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW Bienální konference urbánních studií konaná na FSS MU od roku 2007. Konference je akcí, na které se setkávají účastníci z České republiky a Slovenska a z různých oborů studujících města.
Kód RIV RIV/00216224:14230/17:00098526
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky urbánní studia; teorie měst; sociologie města
Klíčová slova anglicky urban studies; urban theory; urban sociology
Štítky rivok
Změnil Změnila: doc. Mgr. Slavomíra Ferenčuhová, Ph.D., učo 40874. Změněno: 20. 3. 2018 20:22.
Anotace
Šestý ročník brněnské mezioborové konference urbánních studií si pohrává s metaforou ne/viditelnosti, odkazujíc tak ke knize Italo Calvina. Jednak naznačuje, že na jedno město je možné dívat se mnoha způsoby, soustředit se na jeho různé stránky. Aktérem, který se dívá, přitom může být každodenní i příležitostný uživatel města, nebo expert, který město zkoumá či plánuje (abychom použily rozlišení pohledů seshora a zezdola Michela de Certeau). Perspektivy aktérů se přitom různí, ba dokonce mohou být v konfliktu. Metaforu ne/viditelnosti ale využíváme také proto, že některé stránky měst, způsoby jeho obývání, či některé jeho reprezentace jsou viditelné méně než jiné. Tato nestejná viditelnost různých stránek města je zřejmá jak v politickém diskurzu či v expertním poli urbánních studií, tak v převažujících a zdánlivě dominantních způsobech užívání města.
Anotace anglicky
6th interdisciplinary urban studies conference plays with the metaphor of in/visibility, referring to Italo Calvino's book. This metaphor suggests that one place can be observed in many different ways, mapping various aspects. The observing actor may be an everyday user of the city or an expert who is planning or studying the city (to refer to Michel de Certeau's distinction between the view from above and from below). Perspectives that actors use vary and can be in conflict. The metaphor of in/visibility therefore serves to point out that some of he ways of living in the city, of observing it and representing it, are more visible than others. This is obvious in political discourse, in the expert field of urban studies, and in the seemingly dominant ways of using the city.
Návaznosti
MUNI/A/1182/2016, interní kód MUNázev: Společnost a její proměny: kvalitativní a kvantitativní pohled (Akronym: SPOJKA2)
Investor: Masarykova univerzita, Společnost a její proměny: kvalitativní a kvantitativní pohled, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 06:20