J 2017

Zácpa v ordinaci PLDD

PECL, Jakub, Petr JABANDŽIEV, Tereza PINKASOVÁ a Markéta VEVERKOVÁ

Základní údaje

Originální název

Zácpa v ordinaci PLDD

Název anglicky

Constipation in the paediatric practice

Autoři

PECL, Jakub (203 Česká republika, garant, domácí), Petr JABANDŽIEV (203 Česká republika, domácí), Tereza PINKASOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Markéta VEVERKOVÁ (203 Česká republika)

Vydání

Pediatrie pro praxi, Olomouc, Solen, 2017, 1213-0494

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30209 Paediatrics

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14110/17:00098538

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova česky

zácpa; děti; diagnostika; léčba; polyethylenglykol

Klíčová slova anglicky

constipation; children; diagnosis; treatment; polyethylene glycol

Štítky

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 23. 3. 2018 11:38, Soňa Böhmová

Anotace

V originále

Zácpa je častou příčinou návštěv pacientů jak v ordinacích PLDD, tak i dětských gastroenterologů. Až 95 % případů zácpy je funkčního charakteru, pouze 5% tvoří tzv. symptomatická zácpa, vyskytující se u různých intestinálních a extraintestinálních onemocnění. Diagnózu funkční zácpy lze stanovit na základě typické anamnézy a klinických projevů. Je třeba zhodnotit tzv. „varovné příznaky" a následně i úspěšnost adekvátní léčby. V případě podezření na zácpu symptomatickou je na místě multidisciplinární přístup. Léčba funkční zácpy musí být komplexní, často je dlouhodobá a na pacienta, rodinu i lékaře klade nemalé nároky. V úvodu léčby je zásadní odstranění retinované stolice s využitím nefermentabilního laxativa s co možná největší snahou o omezení manipulace s rektem. Následuje individuálně nastavená a dostatečně dlouho vedená udržovací léčba za současného nácviku defekace a pravidelných kontrol. Laxativem první volby pro obě fáze léčby je polyethylenglykol (synonymum macrogol 4000). Svoji roli v léčbě má i úprava dietního režimu a psychologická podpora rodiny a dítěte v mnohdy „zahanbující situaci" při enkopréze. Posledním krokem, v případě zvládnutí všech symptomů zácpy, je postupné vysazení laxativ. Význam správného vedení dětí se zácpou určuje i fakt, že až u 20 % dětí s chronickou zácpou přetrvává zácpa v různé míře i v dospělosti. V současné době není dostupný dostatek důkazů týkajících se většiny doporučení, které by vyplývaly z randomizovaných kontrolovaných studií. Převážná část doporučených postupů proto vychází z konsenzu odborníků nebo ze syntézy poznatků v přehledových studiích. Uvedená léčebná doporučení se týkají především pacientů se zácpou funkční.

Anglicky

Constipation is a common reason for patients to visit both the general paediatrician and paediatric gastroenterologist. Up to 95% of constipation cases are functional in nature, with only 5% accounting for the so-called symptomatic constipation, occurring in various intestinal and extraintestinal conditions. The diagnosis of functional constipation can be established based on a typical history and clinical manifestations. One must evaluate the warning signs and, subsequently, the success of adequate treatment. When symptomatic constipation is suspected, a multidisciplinary approach is warranted. The treatment of functional constipation must be comprehensive, is often long term, and places considerable demands on the patient, family, and physician. At treatment initiation, it is essential to release the impacted stool using a nonfermentable laxative while trying to minimize manipulation with the rectum. This is followed by an individually tailored maintenance therapy of sufficient duration accompanied by defecation training and regular check-ups. Polyethylene glycol (macrogol 4000) is the laxative of first choice for both phases of the treatment. Dietary modifications and psychological support of the family and child in an often embarrassing situation associated with en-copresis also play an important role in treatment. The last step, once all the constipation symptoms have been managed, is the gradual discontinuation of laxatives. The significance of proper management of children with constipation is also underpinned by the fact that, in up to 20% of children who have chronic constipation, constipation persists to a varying degree in adulthood. Currently, evidence is lacking concerning the majority of guidelines that would follow from randomized controlled trials. Most guidelines are thus based on an expert consensus or synthesis of knowledge in review studies. The therapeutic guidelines presented are particularly applicable to patients with functional constipation.