BRAŽINA, Radislav. Právo být slyšen ve správním řízení a jeho vývoj. Online. Míľniky práva v stredoeurópskom priestore 2017: zborník z medzinárodnej vedeckej konferencie, Univerzita Komenského v Bratislave, Právnická fakulta, 2017, s. 545 - 548. ISBN 978-80-7160-445-7.
Originální název Právo být slyšen ve správním řízení a jeho vývoj
Název anglicky Right to be heard in administrative proceedings and its evolution
Autoři BRAŽINA, Radislav.
Vydání od s. 545 - 548, 2017.
Nakladatel Míľniky práva v stredoeurópskom priestore 2017: zborník z medzinárodnej vedeckej konferencie, Univerzita Komenského v Bratislave, Právnická fakulta
Typ výsledku Stať ve sborníku
Forma vydání elektronická verze "online"
ISBN 978-80-7160-445-7
Klíčová slova česky právo být slyšen; právo vyjádřit námitky; zásada slyšení
Klíčová slova anglicky right to be heard; right to information about initiation of proceedings; hearing principle
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: JUDr. Radislav Bražina, Ph.D., učo 348319. Změněno: 11. 12. 2017 10:12.
Záměrem příspěvku je poukázat na vývoj požadavků kladených na právo být slyšen ve správním řízení v doktríně a právní úpravě v průběhu 20. století a začátku 21. století. Autor si klade za cíl potvrdit výchozí myšlenku, že právo být slyšen má v českém a slovenském prostředí dlouhou tradici. Právo být slyšen (i přes určité peripetie) nabýval a nabývá v průběhu času na stále větším významu. Příspěvek se zaměří i na možné příčiny zásadnějších změn v chápaní tohoto institutu, přičemž autor předestře i vlastní úvahy z hlediska budoucího směřování tohoto institutu při přihlédnutí k rozhodovací praxi správních soudů.
Anotace anglicky
The intention of this paper is to highlight the evelution of requirements for the right to be heard in an administrative proceedings in doctrine and legislation in the 20th century and early 21st century. The author aims to confirm the initial idea that the right to be heard in the Czech and Slovak republic has long tradition. Right to be heard (despite some peripeteia) became and will become all the more important. The paper will also focus on possible causes profound changes in the understanding of this concept, the author will propose its own considerations in terms of the future evolution of this institution when considering the caselaw of administrative courts.
Návaznosti
MUNI/A/1284/2016, interní kód MUNázev: Právo být slyšen ve správním a daňovém řízení (Akronym: PBSVSADŘ)
Investor: Masarykova univerzita, Právo být slyšen ve správním a daňovém řízení, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 22. 7. 2024 12:23