NEVÍDALOVÁ, Hana, Lenka MICHALCOVÁ a Zdeněk GLATZ. Determination of plasma protein-drug binding parameters by using capillary electrophoresis. In The Biomania Student Scientific Meeting. 2017. ISBN 978-80-210-8737-8.
Originální název Determination of plasma protein-drug binding parameters by using capillary electrophoresis
Název česky Stanovení vazebných parametrů interakcí plasmatických proteinů a léčiv pomocí kapilární elektroforézy
Autoři NEVÍDALOVÁ, Hana, Lenka MICHALCOVÁ a Zdeněk GLATZ.
Vydání The Biomania Student Scientific Meeting, 2017.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
WWW Oficiální stránky konference
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-210-8737-8
Klíčová slova česky interakce léčivo-protein, vazebná konstanta, albumin
Klíčová slova anglicky drug-protein interaction, binding constant, albumin
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: prof. RNDr. Zdeněk Glatz, CSc., učo 1865. Změněno: 26. 1. 2018 08:33.
Plasma protein-drug binding is an important parameter, which influence pharmacodynamic and pharmacokinetic properties of the drug. The strength of the binding is commonly described by a binding constant. Bound drug is protected from metabolism and transported by plasma proteins in the blood, but only free drug can provide pharmacological effect. Therefore these interactions are investigated during the early stages of drug development. It is necessary to create easily automated method with possibility of high-throughput screening assay to increase laboratory efficiency.
Anotace česky
Vazba léčiv na plasmatické proteiny je důležitý parametr, který ovlivňuje farmakodynamické a farmakokinetické vlastnosti léčiv. Síla vazby se obecně popisuje pomocí vazebné konstanty. Proteiny v krvi prodlužují dobu účinku léčiva a transportují ho v těle ale pouze volné léčivo působí farmakologickým efektem. Tyto interakce jsou testovány při vývoji nových léčiv a proto je nutné vyvinout rychlou a automatizovatelnou metodu pro zvýšení laboratorní účinnosti.
Návaznosti
GBP206/12/G014, projekt VaVNázev: Centrum pokročilých bioanalytických technologií
MUNI/A/1278/2016, interní kód MUNázev: Podpora biochemického výzkumu v roce 2017
Investor: Masarykova univerzita, Podpora biochemického výzkumu v roce 2017, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty