KADAŇKA, Zdeněk. H-reflex – jeho role v neurofyziologii a klinice. Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie. Praha: Ambit Media, 2017, roč. 80, č. 6, s. 641-646. ISSN 1210-7859. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.14735/amcsnn2017641.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název H-reflex – jeho role v neurofyziologii a klinice
Název anglicky H-reflex and Its Role in EMG Laboratory and Clinical Practice
Autoři KADAŇKA, Zdeněk (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie, Praha, Ambit Media, 2017, 1210-7859.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30103 Neurosciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Impakt faktor Impact factor: 0.508
Kód RIV RIV/00216224:14110/17:00098837
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.14735/amcsnn2017641
UT WoS 000417541400002
Klíčová slova česky H-reflex; elektromyografie; presynaptická inhibice; postaktivační deprese; polyneuropatie; radikulopatie S1; lumbální plexopatie
Klíčová slova anglicky H-reflex; electromyography; presynaptic inhibition; post-activation depression; polyneuropathy; radiculopathy S1; lumbar plexopathy
Štítky EL OK
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Soňa Böhmová, učo 232884. Změněno: 20. 3. 2018 18:59.
Anotace
H-reflex je nejčastěji zmiňovaným reflexem v elektrofyziologické literatuře. Není již (jako dříve) považován za striktně monosynaptický reflex, protože bylo prokázáno, že se skládá z kratší monosynaptické a delší oligosynaptické složky. Je rutinně využíván v EMG laboratořích pro řadu předností (poměrně snadná a rychlá výbavnost), ale je třeba respektovat i všechny limitace, které vyšetřování tohoto reflexu provázejí. Jde zejména o správnou techniku vybavování reflexu (tj. správné umístění elektrod - stimulačních i snímacích) a též o kritické zhodnocení latence a amplitudy, které jsou ovlivněny mnoha faktory (zejména fenomény presynaptické inhibice a postaktivační deprese). Nejedná se o přesný elektrofyziologický korelát reflexu šlachy Achillovy, neboť při stimulaci neurologickým kladívkem jsou drážděny i jiné struktury než selektivně dostředivá Ia vlákna. Při správné interpretaci výsledků je H-reflex velmi užitečný nástroj v diagnostice zvláště senzomotorických polyneuropatií, proximálně lokalizovaných lézí charakteru plexopatie, radikulopatie S1 či postižení n. ischiadicus. V poslední době se hodnocení H-reflexu prosazuje i ve sportovní medicíně a při studiu lokomoce u pacientů s inkompletní míšní lézí. Modulace H-reflexu byva tež využivana k monitoraci stupně svaloveho hypertonu při studiu spasticity.
Anotace anglicky
H-reflex is the most extensively studied reflex in the electrophysiological literature. It is no longer considered to be strictly monosynaptic since it has been shown to contain a shorter monosynaptic and longer oligosynaptic component. It is widely used in EMG laboratories. The relative ease with which the H-reflex can be elicited makes it an attractive clinical tool. However, we must take into account the limitations to H-reflex examination in neurophysiology. This concerns the choice of appropriate methods used to elicit the H-reflex (correct location of stimulating and recording electrodes) and correct evaluation of amplitude and latency, which are influenced by many factors (including the phenomenon presynaptic of inhibition and post-activating depression). The H-reflex is not exclusively monosynaptic, it consists of monosynaptic and oligosynaptic pathways. This reflex is not an equivalent of tendon jerk reflex because it bypasses muscle spindle mechanisms. With correct interpretation, the H-reflex is a useful tool for diagnosing sensorimotor polyneuropathy, plexopathy, radiculopathy S1 and static nerve lesions. It has been used in sports medicine research to evaluate musculoskeletal injuries and can be used as a tool to assess the neurophysiologic mechanism underlying the recovery of walking after spinal cord injuries. H-reflex modulation is also used to monitor the degree of hypertonia in the study of spasticity.
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 13:22