KOLÁŘOVÁ, Kateřina. Působení Československo-jihoslovanské ligy na jižní Moravě v meziválečném období (The Activities of the Czechoslovak-Yugoslav League in South Moravia in the intewar period). In Štěpánek, Václav; Mitáček, Jiří. Studia Balcanica Bohemo-Slovaca VII : Příspěvky přednesené na VII. mezinárodním balkanistickém sympoziu v Brně ve dnech 28.-29. listopadu 2016. 1. vyd. Brno: Moravské zemské muzeum, 2017, p. 397-409. ISBN 978-80-7028-492-6.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Působení Československo-jihoslovanské ligy na jižní Moravě v meziválečném období
Name (in English) The Activities of the Czechoslovak-Yugoslav League in South Moravia in the intewar period
Authors KOLÁŘOVÁ, Kateřina (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 1. vyd. Brno, Studia Balcanica Bohemo-Slovaca VII : Příspěvky přednesené na VII. mezinárodním balkanistickém sympoziu v Brně ve dnech 28.-29. listopadu 2016, p. 397-409, 13 pp. 2017.
Publisher Moravské zemské muzeum
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 60101 History
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14210/17:00099092
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 978-80-7028-492-6
Keywords (in Czech) Československo-jihoslovanská liga; jižní Morava; československo-jugoslávské meziválečné vztahy
Keywords in English Czechoslovak-Yugoslav League; South Moravia; Czechoslovak-Yugoslav interwar relations
Tags RIV - zkontrolováno
Changed by Changed by: PhDr. Kateřina Kolářová, DiS., učo 341908. Changed: 12/7/2021 09:44.
Abstract
Československo-jihoslovanské meziválečné vztahy na jižní Moravě odpovídaly dobovým trendům v Československu. Tyto vzájemné styky, které spadají do období tzv. „zlatého věku spolkového života“, který v oblasti jižní Moravy organizoval spolek ČJL. Stejně jako ostatní odbory celostátního odboru ČJL, i ten v Brně vykazoval různorodou činnost kulturní (pořádání výstav, jazykových kurzů, překladatelské aktivity, založení spolkové knihovny a čítárny, oslavy apod.)), dále činnost věnující se podpoře menšin (jihoslovanské v Itálii, styky s Chorvaty na Moravě) a podpoře jihoslovanským studentům v Brně či aktivity v oblasti turismu a hospodářské spolupráce. Přičemž se tyto aktivity neuskutečňovaly jen ve městě Brně, ale v celém přilehlém okolí. V činnosti tohoto odboru můžeme sledovat jistá specifika, která se neobjevila v jiných částech Československa a která ho odlišují od odborů ostatních, ať už šlo o snahy vlastního rozšiřování odboru, snahy o autonomii založení vlastní knihovny či význačnou spolupráci se Zemským divadlem nebo aktivity v rámci podpory jihoslovanské menšiny v Itálii. Svoje místo v rámci rozvoje československo-jugoslávských vztahů na jižní Moravě má také tzv. Slovácká skupina v Uherské Hradišti, později samostatný odbor a za zmínku stojí také břeclavská expozitura.
Abstract (in English)
Czechoslovak-Yugoslav interwar relations in south Moravia corresponded with contemporary trends in Czechoslovakia. These relations played out during the “golden age of society” and were fostered by the Czechoslovak-Yugoslav League (CYL) in south Moravia. Just like the other branches of the CYL, the one in Brno was involved in various cultural activities (such as exhibitions, language courses, translations, the establishment of a library and reading room, etc.), activities focused on supporting minorities (the Yugoslav minority in Italy, connections with Croatians in Moravia), support for Yugoslav students in Brno, and tourism and economic cooperation activities. These activities were not realized only in Brno, but also in nearby towns and villages. The Brno branch of the CYL had certain particularities, which set it apart from other CYL groups (including efforts at expanding the organization, autonomy in establishing the library, significant cooperation with the provincial theater, and activities connected with supporting the Yugoslav minority in Italy). The Moravian Slovak group based in Uherské Hradiště also played an important role in Czechoslovak-Yugoslav relations. The Břeclav CYL branch should also be mentioned.
Links
MUNI/A/0900/2016, interní kód MUName: Vnější a vnitřní vazby, souvislosti a kontexty ve slovanských literaturách, jazycích a kulturách
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 21/5/2024 17:34