2017
Akutní plicní embolie u pacientky s aortální disekcí nejasného data
FILYÓOVÁ, Nikoleta, Karel LÁBR, Vladimír KINCL, Jiří SEMÉNKA, Marta PAŽOURKOVÁ et. al.Základní údaje
Originální název
Akutní plicní embolie u pacientky s aortální disekcí nejasného data
Název anglicky
Acute pulmonary embolism in a patient with aortic dissection of unknown date
Autoři
FILYÓOVÁ, Nikoleta (703 Slovensko, domácí), Karel LÁBR (203 Česká republika, domácí), Vladimír KINCL (203 Česká republika, garant, domácí), Jiří SEMÉNKA (203 Česká republika, domácí), Marta PAŽOURKOVÁ (203 Česká republika) a Olga POKORNÁ (203 Česká republika)
Vydání
Intervenční a akutní kardiologie, Konice, Solen, 2017, 1213-807X
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30201 Cardiac and Cardiovascular systems
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14110/17:00099193
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova česky
plicní embolie; embolektomie; aortální disekce
Klíčová slova anglicky
pulmonary embolism; embolectomy; aortic dissection
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 3. 5. 2018 09:55, Soňa Böhmová
V originále
Plicní embolie je poměrně časté onemocnění. V kazuistice u pacientky z naší kliniky prezentujeme zajímavý případ současného výskytu plicní embolie a aortální disekce. V případě plicní embolie, kterou se většinou snažíme léčit neinvazivně (antikoagulační léčbou nebo trombolýzou), byla u pacientky zvolena chirurgická embolektomie pro rozsah embolie. Ta byla popsaná angiograficky jako rozsáhlá embolie do obou větví plicnice. V případě disekce typu B, která se často spojuje s endovaskulárním řešením, se u pacientky zvolil konzervativní postup pro vysokou pravděpodobnost, že se jednalo o disekci staršího data.
Anglicky
Pulmonary embolism is a relatively common disease. The case report of simultaneous pulmonary embolism and aortic dissectionis presented. Although the pulmonary embolism is more frequently treated non-invasively (anticoagulants or thrombolysis), inour patient a surgical treatment was chosen because of the extent of the emboli. A massive pulmonary embolism that occludedthe pulmonary artery bilaterally was described on pulmonary angiography. The aortic dissection type B is often managed withusing endovascular treatment, but in this case a conservative approach was chosen because the dissection very probably wasn´ta new condition. The dissection was diagnosed as coincidental with minimal manifestation.