2017
Ischemie a infarkt myokardu při poruchách nitrokomorového vedení na elektrokardiogramu
POSPÍŠIL, David, Milan SEPŠI a Milan KOZÁKZákladní údaje
Originální název
Ischemie a infarkt myokardu při poruchách nitrokomorového vedení na elektrokardiogramu
Název anglicky
Myocardial ischaemia and infarction in intraventricular conduction malfunctions on ECG
Autoři
POSPÍŠIL, David (203 Česká republika, domácí), Milan SEPŠI (203 Česká republika, domácí) a Milan KOZÁK (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Kardiologická revue - Interní medicína, Praha, Ambit Media, 2017, 1212-4540
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30201 Cardiac and Cardiovascular systems
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14110/17:00099212
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova česky
elektrokardiogram; EKG; převodní systém srdeční; raménková blokáda; ischemie; infarkt myokardu
Klíčová slova anglicky
electrocardiogram; ECG; heart conduction system; bundle branch block; ischaemia; myocardial infarction
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 5. 9. 2018 10:10, Soňa Böhmová
V originále
Poruchy převodního systému mohou ztížit až znemožnit rozpoznání ischemie či infarktu myokardu na elektrokardiogramu (EKG). Problematické jsou především poruchy vedení v levé komoře, zejména blok levého raménka Tawarova, který znemožní vznik patologického kmitu Q. Pokud převodní porucha vznikne během akutní ischemie, jedná se o získanou poruchu a ta hovoří o velkém rozsahu postižení, naopak preexistující bloky jsou poměrně časté a do prognózy nijak nezasahují. Podstatné je sledovat primární stav a vývoj ST-T změn v čase spolu s hodnocením celkového klinického stavu. Mimo poruchy vedení se na komplikaci EKG obrazu může podílet existence prográdně vedoucí akcesorní spojky nebo přítomnost stimulace pravé komory, které mohou napodobovat i maskovat probíhající ischemii.
Anglicky
Malfunction of the electrical conduction system of the heart can make it difficult or impossible to recognise ischaemia or myocardial infarction. The most problematic ones are left intraventricular blocks, e.g. left bundle branch block or left anterior hemiblock, which disallow the development of pathological Q wave. If the conduction block is secondary to acute ischaemia, we call it an acquired block, which is associated with massive muscle damage. On the other hand, pre-existing blocks do not affect the prognosis, although they are quite frequent. It is important to monitor the patient’s clinical and laboratory status and to assess ST-T changes over time. Acute ischaemia can also be imitated or masked by the existence of an accessory pathway with prograde conduction or by ventricular pacing with an implantable device.