TŮMA, František and Petr KNECHT. Akademický inbreeding: existenční nutnost nebo rakovina vysokého školství? (Academic inbreeding: existential necessity or cancer in higher education?). In XXV. výroční konferenci České asociace pedagogického výzkumu s tématem Vliv technologií v oblasti vzdělávání a v pedagogickém výzkumu. 2017.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Akademický inbreeding: existenční nutnost nebo rakovina vysokého školství?
Name (in English) Academic inbreeding: existential necessity or cancer in higher education?
Authors TŮMA, František and Petr KNECHT.
Edition XXV. výroční konferenci České asociace pedagogického výzkumu s tématem Vliv technologií v oblasti vzdělávání a v pedagogickém výzkumu, 2017.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Education
Keywords (in Czech) Inbreeding, mobilita, vysoké školství, absolventi, zaměstnanecká politika
Keywords in English Inbreeding, mobility, higher education, graduates, employment policy
Changed by Changed by: doc. Mgr. Petr Knecht, Ph.D., učo 53924. Changed: 27/2/2018 21:35.
Abstract
V přehledovém příspěvku navazujeme na náš referát přednesený na konferenci ČAPV v roce 2016, přičemž se hlouběji zaměřujeme na problematiku tzv. inbreedingu, tj. univerzitní praxe spočívající v zaměstnávání vlastních absolventů. Cílem příspěvku je upozornit na přínosy a úskalí inbreedingu a tím zvýšit povědomí akademické veřejnosti o této problematice. V příspěvku vycházíme z rešerše a podrobné analýzy zahraničních studií.
Abstract (in English)
In this paper we build on our previous contribution presented at the ČAPV conference in 2016, while analyzing the issue of so called inbreeding more deeply. Academic inbreeding is a practice in which a university employs its own graduates. The aim of our presentation is to raise the academics’ awareness of the issue of inbreeding. In our paper we draw on our review and in-depth analysis of studies published abroad.
PrintDisplayed: 20/5/2024 13:09