BOČEK, Pavel. Meždunarodnaja politika Ivana III i aktovoje nasledije polsko-litevské dynastie : pravoslavie uderživajuščego. In Isačenko, T. A. Srednevekovaja pismennosť i i knižnosť XVI-XVII vv. Istočnikovedenije. Vladimir: Chudožestvennyj muzej zapovednik Aleksandrovskaja sloboda, 2016, s. 64-87. ISBN 978-5-8311-1002-9.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Meždunarodnaja politika Ivana III i aktovoje nasledije polsko-litevské dynastie : pravoslavie uderživajuščego
Název česky Mezinárodní politika Ivana III. a její důsledky pro polsko-litevskou dynastii : pravoslaví a jeho role
Název anglicky International activity of Ivan III and heritage of acts of the Polish-lithuanian Princely Houses : Otrthodoxy of "the one who witholds"
Autoři BOČEK, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Vladimir, Srednevekovaja pismennosť i i knižnosť XVI-XVII vv. Istočnikovedenije, od s. 64-87, 24 s. 2016.
Nakladatel Chudožestvennyj muzej zapovednik Aleksandrovskaja sloboda
Další údaje
Originální jazyk ruština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 60101 History
Stát vydavatele Rusko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/16:00095458
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-5-8311-1002-9
Klíčová slova česky Ivan III; pravoslaví; Moskevská Rus; Litva; Helena Ivanovna; velkokníže Aleksandr
Klíčová slova anglicky Ivan III; Orthodoxy; Moskovskaya Russia; Lithuania; Helena Ivanovna; Grand Duke Alexander
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: Mgr. Hana Ambrožová, učo 1759. Změněno: 20. 4. 2018 11:58.
Anotace
Velikij knjaz Ivan III sčital sebe nastojaščim pravoslavnym carem i zaščitnikom pravoslavnoj very. Imenno poetomu pravoslavnaja vera stala dlja nego sredstvom v utveržedenii gosudarstvennych interesov. Brakosočetanie s litoskim velikim knjazem Aleksandrom i sochranivšajasja perepiska litovskich pravitelej s russkim pravitelem svidetelstvujut p posledovatelnosti i tverdosti gosudarja Vseja Rusi v utverždenii principov principov vizantiskoj modeli obščestva, vozlagajemogo carem.
Anotace česky
Moskevský velkokníže Ivan III. se od počátku vlády považoval za pravoslavného cara a ochránce pravoslaví. Pravoslavná víra se pro něho stala prostředkem prosazování státních zájmů. Sňatek jeho dcery Heleny s litevským velkoknížetem Aleksandrem a s ním související dochovaná korespondence ukazují na důslednost a tvrdot, s níž prosazoval principy byzantského modelu společnosti.
Anotace anglicky
From the beginning of his governement the Grand Duke Ivan III considered himself a genuine Orthodox Tsar and protector of the Orthodox Church, which beagnn to percieve as an instrument of his foreign policy. A unique example of this conception became a marriage of Ivan´daugther Helena with Alexandr, The Grand Duke of Lithuania. The Orthodox Church as well as his own daugther served him as a means to enforce his interests of power and politics.
Návaznosti
GB14-36521G, projekt VaVNázev: Centrum pro transdisciplinární výzkum kulturních fenoménů ve středoevropských dějinách: obraz, komunikace, jednání
VytisknoutZobrazeno: 6. 5. 2024 03:37